Vlani odberatelia elektriny platili vo svojich faktúrach za tarifu 26,203 eura za megawatthodinu, v tomto roku je to 26,201 eura za megawatthodinu.
Rast tarify za prevádzkovanie systému (TPS), ktorá tvorí zhruba 15 % z koncovej ceny elektriny, sa zastavil. Slovenskí odberatelia elektriny zaplatili ešte počas minulých rokov za podporu obnoviteľných zdrojov energií (OZE), kombinovanú výrobu tepla a elektriny (KVET) či za slovenské baníctvo vo svojich faktúrach z roka na rok viac. Kým pred šiestimi rokmi bola výška tarify na úrovni 15,7 eura za megawatthodinu, v roku 2015 to už bolo 21,82 eura za megawatthodinu a rok na to 22,9 eura za megawatthodinu. Ako informoval Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) vo svojom záverečnom účte, veľký nárast tarify pocítili odberatelia vlani, keď sa medziročne zvýšila na 26,203 eura. V tomto roku nastavil regulačný úrad tarifu na úroveň 26,201 eura.
Permanentný nárast TPS bol podľa regulátora spôsobený nielen nárastom výroby z existujúcich zdrojov OZE a KVET, klimatickými faktormi, ale hlavne poklesom ceny elektriny na svetových trhoch. Čím je totiž cena elektriny na trhu nižšia, tým je tarifa vyššia. Pred troma rokmi nastavil úrad silovú cenu elektriny, ktorá vstupovala do koncovej ceny elektriny na úroveň 42,53 eura za megawatthodinu. Pred dvoma rokmi to bolo 41,59 eura za megawatthodinu a v minulom roku 32,901 eura za megawatthodinu.
Veľkí, ako aj malí odberatelia elektriny by sa mali dočkať zmien pri tarife za prevádzkovanie systému. Ministerstvo hospodárstva SR by už onedlho malo verejnosti predstaviť nový spôsob podpory OZE a KVET.
Odberatelia elektriny na Slovensku prispeli v roku 2016 výrobcom elektriny z OZE a KVETu celkovo 464,7 milióna eur. Za minulý rok by mala táto suma predstavovať 517,6 milióna eur. Za podporu ťažby uhlia sme mali vlani v cenách elektriny podľa predpokladov zaplatiť zhruba 95 miliónov eur a na činnosť operátora trhu niečo vyše piatich miliónov eur.