Úrad pre reguláciu sieťových odvetví predpokladá, že v budúcom roku tarifa za prevádzkovanie systému stúpne, keďže platí pravidlo, že čím je nižšia cena elektriny na trhu, tým vyšší je doplatok pre výrobcov z OZE a teda tým vyššia musí byť aj TPS.
Ceny elektriny stále ovplyvňuje takzvaná tarifa za prevádzkovanie systému (TPS). Tá tvorí zhruba 15 % z koncovej ceny elektriny, ktorú platia všetci odberatelia. Tarifa zahŕňa najmä podporu pre výrobcov elektriny z obnoviteľných zdrojov energií (OZE) a podporu ťažby domáceho uhlia určeného na výrobu elektriny. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) je presvedčený, že budúcoročné zníženie priemernej ceny elektriny by mohlo byť výraznejšie, keby sa tarifa nepremietala do koncovej ceny. Regulátor totiž predpokladá, že tarifa v budúcom roku stúpne.
Spojené nádoby
„Pokles cien elektriny na trhoch bol výrazný a masa výrobcov elektriny sa preto presunula do obnoviteľných zdrojov. A platí logické pravidlo, že čím je nižšia cena elektriny na trhu, tým vyšší je doplatok pre výrobcov z OZE a teda tým vyššia musí byť aj TPS. To sú spojené nádoby,“ uviedol regulátor, podľa ktorého je pre výrobcov elektriny z OZE jednoducho výhodné vyrábať a predávať elektrinu za dotované ceny, ktoré sú vyššie ako trhové. „Od začiatku podpory OZE sme upozorňovali na nekoordinovaný nárast výstavby týchto zdrojov a ich možný negatívny vplyv na koncovú cenu,“ zdôraznil regulačný úrad.
Stovky miliónov
Za podporu OZE a vysoko účinnej kombinovanej výroby elektriny a tepla (KVET) zaplatia slovenskí spotrebitelia elektriny v tomto roku vo svojich faktúrach o vyše 7 % viac, ako to bolo v minulom roku. ÚRSO predpokladá, že na podporu zelenej elektriny dajú odberatelia v tomto roku celkovo 392 miliónov eur. V budúcom roku by to malo byť ešte viac. Za podporu ťažby uhlia by sme mali v cenách elektriny podľa predpokladov zaplatiť v tomto roku 95,4 milióna eur. Na podporu domáceho uhlia by sme tak mali podľa predbežných údajov vynaložiť o milión eur viac. Prostredníctvom TPS platia odberatelia ešte činnosť operátora trhu (v tomto roku zhruba 5,7 milióna eur). Taktiež cez spomínanú tarifu prispievajú odberatelia na likvidáciu jadra, a to sumou 3,21 eura za megawatthodinu dodanej elektriny.
Cena elektriny klesne
Úrad pre reguláciu sieťových odvetví rozhodol, že pre domácnosti poklesnú v budúcom roku náklady na elektrinu medziročne v priemere o 4,30 %. V tarife D1, čo sú malé byty so spotrebou do tisíc kilowatthodín, ušetrí v budúcom roku domácnosť v priemerne 31,78 eura. V tarife D2 s jednofázovým pripojením, čo sú štandardné domácnosti s vyššou spotrebou, teda do 2 300 kilowatthodín, bude podľa regulátora priemerná medziročná úspora v rámci celého Slovenska 68,61 eura. V tarife D5 by mala byť priemerná úspora 104,48 eura.