Štát nateraz neplánuje predať niektorý zo svojich podielov v energetických spoločnostiach. V súčasnosti neuvažuje ani s predajom šiestich najväčších štátnych teplárenských spoločností v Bratislave, Trnave, Žiline, v Martine, vo Zvolene a v Košiciach.
O možnej privatizácii týchto štátnych podnikov pritom hovorilo súčasné vedenie ministerstva hospodárstva ešte vtedy, keď sedelo v opozičných parlamentných laviciach.
Predaj by bol rizikový
„Štátne teplárne sú dnes súčasťou MH Teplárenského holdingu a sú profesionálne spravované skúseným manažérom Ľubošom Lopatkom. Vďaka nemu tieto teplárne dosahujú zisky a súčasne dodávajú teplo svojim zákazníkom za jedny z najnižších cien na Slovensku. Aj pred voľbami sme vraveli, že je potrebné tieto podniky najprv ozdraviť, čo sa aj stalo. Predať ich však v súčasnej situácii na trhu s energiami by mohlo byť voči ich odberateľom tepla rizikové,“ povedal v rozhovore pre agentúru SITA štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek.
Galek: Vratky za plyn boli obyčajným podvodom, regulácia udrží ceny energií na polovici oproti okolitým štátom (rozhovor)
V ostatnom období sa hovorilo najmä o predaji minoritného 49-percentného podielu v Stredoslovenskej energetike, ktorý vlastní československá energetická skupina EPH. Zvyšný podiel vlastní štát. To, v akom štádiu je tento predaj, v súčasnosti nikto zo zainteresovaných nechce komentovať. Štátny tajomník len potvrdil, že bez súhlasu vlády sa predaj len ťažko zrealizuje.
Sulík presvedčil aj opozíciu
„Som veľmi rád, že štát má v súčasnosti v rukách tak silný nástroj, akým je tohtoročná novela zákona o kritickej infraštruktúre a ministrovi Sulíkovi sa podarilo o jeho výhodnosti počas rozpravy v parlamente presvedčiť aj opozíciu. Pri hlasovaní v parlamente nikto nebol proti. Pri vlastníckych zmenách v podnikoch spadajúcich do kritickej infraštruktúry má konečné slovo vláda,“ konštatoval Galek s tým, že o ďalších predajoch v slovenskej energetike sa nateraz nehovorí.