Slovenský plynárenský priemysel (SPP) podpísal so spoločnosťou ExxonMobil, ktorá je jednou z najväčších svetových verejne obchodovaných medzinárodných energetických spoločností, diverzifikačnú zmluvu na nákup skvapalneného plynu LNG.
Majú záujem aj o ďalšiu spoluprácu
Ako informuje SPP, obe firmy navyše vyjadrili spoločný záujem na ďalšej spolupráci v strednodobom horizonte.
„Uzavretie zmluvy s takým strategickým partnerom, akým je ExxonMobil, nám otvára nové možnosti v dostupnosti zemného plynu a LNG. Dodávky plynu a skvapalneného plynu z rôznych trhov a terminálov v Európe, pre ktoré sme zabezpečili fyzickú prepravnú kapacitu na Slovensko, sa stávajú trvalou a neoddeliteľnou súčasťou obchodného portfólia SPP,“ uviedol po podpise zmluvy generálny riaditeľ SPP Richard Prokypčák.
Pribudnú dodávky plynu z juhu
Prostredníctvom tohto kontraktu dokáže SPP zabezpečovať pre svojich zákazníkov dodávky plynu z juhu, využívajúc okrem talianskej infraštruktúry aj terminál LNG v Chorvátsku, a to popri severnej trase, prostredníctvom diverzifikačného kontraktu na dodávky plynu z ťažobných polí v Severnom mori a stále fungujúcej prepravnej cesty cez Ukrajinu.
Na Slovensko dorazí ďalšia dodávka LNG plynu, naše zásobníky sa plnia a sme druhou najpripravenejšou krajinou na zimu
SPP vie uzavretím diverzifikačných kontraktov v súčasnosti pokryť viac ako 65 % spotreby svojich zákazníkov z iného ako ruského zdroja.
Optimizmus pred zimnou sezónou
Experti spoločnosti aj naďalej vyhodnocujú všetky dostupné možnosti a po ich posúdení spoločnosť prijíma ďalšie potrebné opatrenia. Pre zimné obdobie je dôležité zabezpečenie kombinácie dostatočných zásobníkových kapacít a celoročného stabilného toku plynu.
Ak odstúpi Sulík, odíde aj Prokypčák. Šéf SPP nebude pod iným ministrom
„Objem plynu zatlačený zo strany SPP do zásobníkov ku dnešnému dňu, spolu s pravidelnými diverzifikovanými dodávkami, dávajú spoločnosti dostatok optimizmu, že zimnú sezónu 2022/2023 zvládne bez vplyvu na dodávky pre svojich zákazníkov. Pre Slovensko je však z hľadiska dostupnosti dodávok plynu kľúčové, aby bolo zachované fungovanie trhu v Európe a fungujúce cezhraničné prepojenia medzi jednotlivými členskými štátmi Európskej únie,„ uzatvára SPP.