Slovenskí odberatelia spotrebovali vlani 5,1 miliárd metrov kubických plynu. V tomto roku by to malo byť 5,2 miliárd. Až v roku 2020 očakáva ministerstvo hospodárstva, že dosiahne spotreba plynu na Slovensku úroveň šiestich miliárd metrov kubických.
Spotreba zemného plynu na Slovensku pravdepodobne našla svoje hranice. Tá sa totiž už dlhé roky pohybuje od 5 do 6 miliárd metrov kubických. Podobná situácia bola aj v minulom roku, keď slovenskí odberatelia spotrebovali 5,1 miliardy metrov kubických plynu. V tomto roku by to malo byť o niečo málo vyššie, 5,2 miliardy metrov kubických. Ministerstvo hospodárstva SR (MH) nepredpokladá, že by to v budúcich rokoch malo byť inak. Do roku 2020 by sa mohla podľa súčasných predpovedí rezortu hospodárstva vyšplhať spotreba plynu na Slovensku na úroveň 6 miliárd metrov kubických.
Úsporné opatrenia
„Pre najbližšie obdobie troch až piatich rokov sa očakáva skôr stagnácia spotreby plynu predovšetkým s prihliadnutím na celosvetový ekonomický vývoj,“ uviedlo ministerstvo vo svojej analýze. Spotrebu plynu na Slovensku bude v nasledujúcich rokoch ovplyvňovať aj priemerná ročná teplota, či pokračovanie realizácie opatrení súvisiacich s energetickou efektívnosťou. „V segmente domácností bude mať na úroveň spotreby vplyv vývoj ceny plynu ako aj dostupnosť alternatívnych palív,“ dodalo ministerstvo.
Konkurencia v plyne
Trh s dodávkami plynu je podľa ministerstva reálne funkčný a plne liberalizovaný. Pred piatimi rokmi začalo viacero spoločností dodávať plyn pre priemyselných odberateľov, pred troma rokmi sa začali dodávatelia zaujímať aj o domácnosti. Najväčší podiel na slovenskom trhu so zemným plynom si udržuje dnes už štátny Slovenský plynárenský priemysel. S minuloročným 66-percentným podielom si udržal na slovenskom trhu s dodávkami plynu dominantné postavenie. Ďalšími významnými dodávateľmi plynu na Slovensku sú podľa ministerstva spoločnosti RWE Gas Slovensko, SHELL Slovakia, VNG Slovakia, či Lumius Slovakia. „Aj v roku 2013 sa zvýšil celkový podiel takzvaných alternatívnych dodávateľov plynu na trhu,“ dodal rezort hospodárstva.
Menej prepravíme
Slovensko patrilo, respektíve ešte stále patrí v oblasti plynárenstva medzi významné tranzitné krajiny. Kapacita našej prepravnej siete je na úrovni 90 miliárd metrov kubických. Spomínanú kapacitu však ani zďaleka nevyužívame naplno. V minulom roku sa slovenskou prepravnou sieťou totiž prepravilo len 58,5 miliardy metrov kubických plynu. V porovnaní s rokom 2010, kedy sa cez Slovensko prepravilo viac ako 71 miliárd metrov kubických ruského plynu, ide o výrazný pokles. „Prepravu cez slovenskú prepravnú sieť ovplyvňuje plynovod Nord Stream, ktorým sa zabezpečuje preprava plynu z Ruskej federácie priamo do Nemecka, ako aj celkový pokles exportu plynu z Ruskej federácie do Európy,“ zdôvodnil nižšiu prepravu plynu rezort hospodárstva.
Viac užívateľov
V minulom roku však ministerstvo zaznamenalo pokračovanie v rozširovaní zmluvného portfólia prevádzkovateľa prepravnej siete, čím sa zvyšoval počet užívateľov siete, ako aj počet podpísaných zmlúv. „Významný nárast bol zaznamenaný v počte zmlúv týkajúcich sa krátkodobých a cezhraničných transakcií medzi obchodnými uzlami (hubmi) v stredoeurópskom regióne,“ konštatovalo ministerstvo.