Celý proces predaja 66-percentného podielu Slovenských elektrární chcú Taliani zavŕšiť do konca tohto roka. Či už dostali nejakú konkrétnu ponuku, nechceli prezradiť.
Talianska energetická skupina Enel sa nevzdáva. Aj napriek všetkým realizovaným či pripravovaným krokom zo strany štátu, naďalej trvá na odpredaji svojho 66-percentného podielu v Slovenských elektrárňach. Na jednoznačnú otázku portálu vEnergetike.sk, či má ešte Enel záujem predať podiel v slovenskom dominantnom výrobcovi elektriny, prišla z Talianska jednoznačná odpoveď: Áno.
Stihnú to?
Nemenia sa ani plánované termíny. Enel sa chce zbaviť majoritného podielu do konca tohto roka. Respektíve do konca roka chce celý proces predaja ukončiť, či už sa mu podiel v elektrárňach podarí, alebo nepodarí predať. Ponuky potenciálne nových akcionárov Slovenských elektrární, talianska energetická skupina nechcela komentovať ani konkretizovať. Taliani ani len nechceli prezradiť, či už nejakú záväznú ponuku na kúpu elektrární dostali.
Prezradil Ázijčanov
Zdá sa však, že o Slovenské elektrárne majú minimálne záujem Číňania. Aj šéf Enelu Francesco Starace koncom minulého týždňa potvrdil, že o slovenské aktíva sa zaujímajú čínske spoločnosti. Konkrétny nechcel byť, v médiách sa však už dlhšie špekuluje, že by mohla do Slovenských elektrární vstúpiť spoločnosť China National Nuclear Corporation (CNCC). Okrem toho šéf talianskej energetickej skupiny pripustil, že nie všetky aktíva, ktoré sa Enel rozhodol predať, musia zmeniť aj svojho majiteľa. Enel okrem slovenských aktív predáva aj rumunské.
Česi už majú podmienky
Ďalším známym záujemcom o Slovenské elektrárne je česká energetická skupina ČEZ. Tá však po začiatočnej eufórii vytriezvela, a už nepovažuje kúpu slovenaského výrobcu elektriny za najvýhodnejší biznis. Bude preto žiadať slovenskú vládu, aby sa podieľala na riziku, ktoré so sebou prináša výstavba novej atómovej elektrárne. „Je nevyhnutné zdieľať riziko medzi potenciálnym kupcom, slovenskou vládou a Enelom,“ povedal koncom septembra hovorca ČEZu Ladislav Kříž.
Všetci ostatní mlčia
Portál vEnergetike.sk oslovil aj ďalšie veľké energetické spoločnosti v Európe, či majú záujem o podiel v Slovenských elektrárňach. Žiadna z nich však nechcela nič konkrétne prezradiť, aj keď ani nič nevylúčili. „Veľmi pekne ďakujeme za Váš dotaz. Avšak my nikdy nekomentujeme podobné trhové špekulácie,“ odkázala nám Annett Urbaczka z nemeckej spoločnosti RWE. „Ďakujem za otázku. Z princípu takéto trhové šumy nekomentujeme. Vďaka za pochopenie!,“ odpovedal v podobnom duchu hovorca ďalšieho nemeckého koncernu E.ON Josef Nelles. Francúzska energetická spoločnosť Électricité de France (EDF) sa neunúvala na otázky ani reagovať.
Zamieša karty štát?
Koncom tohto roka možno budeme svedkami ďalšieho triumfu premiéra Roberta Fica. Totiž aj on v mene štátu poškuľuje po kúpe akcií od talianskeho Enelu. V hre je viacero alternatív, od kúpy celého 66-percentného podielu až po kúpu len 17-percentného podielu, čím by si štát ako súčasný 34-percentný akcionár zabezpečil v Slovenských elektrárňach väčšinu. Minister hospodárstva Pavol Pavlis má na rokovanie vlády pripraviť materiál, ktorý má definovať možnosti vlády v celom procese. Zatiaľ sa tak však nestalo.
V hre možno ešte dvaja
Podľa medializovaných informácií by mohli Slovenské elektrárne získať ešte Rusi prostredníctvom spoločnosti Rosatom a český Energetický a průmyslový holding (EPH), v ktorom držia podiely český podnikateľ Daniel Křetinský, slovenský Patrik Tkáč a jeho investičná skupina J&T. Rusi sú aspoň nateraz vzhľadom na geopolitickú situáciu na východe Európy zrejme odpísaní. Skupina EPH by sa mohla stať majiteľom istých výhodných častí podniku, ako napríklad vodných elektrární, ale o ponúkaný celok s nedostavanými Mochovcami nebudú mať biznsmami iste záujem.
Chcú znížiť dlhy
Enel oficiálne potvrdil, že chce predať slovenské a rumunské aktíva v júli tohto roku. Talianská energetická skupina chce predajom týchto aktív znížiť svoju zadĺženosť. Predajom spomínaných aktív by chceli získať aspoň 4,4 miliardy eur. Koľko z tejto sumy by malo pochádzať z predaja Slovenských elektrární nie je známe. Na záver len pripomíname, že Enel získal 66-percentný podiel v slovenskom výrobcovi elektriny pred vyše ôsmimi rokmi za zhruba 840 miliónov eur.