Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a.s. (SEPS) naďalej plánuje pomáhať Ukrajine riešiť havarijné situácie v regulačnej oblasti. Zmluvu o poskytovaní havarijnej výpomoci vo forme krátkodobej dodávky elektriny predĺžila o ďalších 12 mesiacov.
Ako informovala agentúru SITA hovorkyňa SEPS Sandra Čičová Kotzigová, slovenský prevádzkovateľ prenosovej sústavy tak bude poskytovať Ukrajine havarijnú výpomoc aj ďalší rok.
Pomoc v mimoriadnych situáciách
SEPS poskytne havarijnú výpomoc v prípade mimoriadnych udalostí, pri ktorých ukrajinský prevádzkovateľ sústavy Ukrenergo po vykonaní všetkých možných opatrení vo vlastnom energetickom systéme nebude schopný samostatne prekonať havarijný stav.
Za mimoriadnu situáciu sa považuje porucha alebo hrozba vzniku poruchy sústavy, ako aj odpojenie výrobného alebo sieťového zariadenia. V takomto prípade SEPS v rámci svojich technických možností môže dodať do ukrajinskej prenosovej sústavy elektrinu až do výkonu 150 megawattov.
Dobré vzťahy
Slovensko už niekoľkokrát poskytlo na základe zmluvných dohôd medzi národnými prevádzkovateľmi prenosových sústav ukrajinskej strane havarijnú výpomoc. Jej intenzívna aktivácia nastala najmä od apríla tohto roka. Kým v roku 2023 poskytla SEPS svojmu susedovi 2 600 megawatthodín elektriny, od januára do mája 2024 to bolo v dôsledku zničenia časti infraštruktúry 39 348 megawatthodín.
Následky ruských útokov na ukrajinskú energetiku sú dlhodobé, obyvatelia budú musieť šetriť elektrinou niekoľko rokov
„Predĺženie platnosti zmluvy o havarijnej výpomoci je jasným signálom pokračujúcej solidarity a dobrých vzťahov medzi Slovenskom a Ukrajinou. Sme pripravení aj naďalej podporovať nášho suseda v týchto náročných časoch a prispievať k stabilite energetických dodávok v regióne,“ uviedol predseda predstavenstva SEPS Martin Magáth.
SEPS pomohla rôzne
Od vypuknutia vojny pomohla SEPS napadnutej krajine rôznou formou. Po ruskej invázii aktívne pomohla zabezpečiť synchrónne prepojenie prenosových sústav Ukrajiny a Moldavska so sústavami kontinentálnej Európy.
Slovensko má naďalej bezpečné a spoľahlivé jadrové bloky
Zároveň prichýlila ukrajinských energetikov a ich rodiny na Slovensku a dlhodobo im vytvárala potrebné zázemie. V rámci hnuteľnej výpomoci zabezpečila dodávku ôsmich kamiónov technickej pomoci v nákupnej hodnote jeden milión eur. Išlo o zariadenia mimo prevádzky, ktoré už spoločnosť nevyužívala, pre Ukrajinu však predstavovali náhradné diely pre elektrické stanice.
Súčinnosť pri pomoci od iných štátov
Aby elektrizačná sústava správne fungovala, musí byť zo strany prevádzkovateľov prenosových sústav dodržiavaná rovnováha medzi výrobou a spotrebou pri zohľadnení cezhraničných výmen elektriny. Cieľom je udržiavať frekvenciu sústavy v požadovaných medziach.
Ak prevádzkovateľ prenosovej sústavy nie je schopný vlastnými zdrojmi zaistiť plánované saldo, nedokáže vyregulovať nedostatok alebo prebytok výkonu, s cieľom predísť núdzovému stavu, môže požiadať susediaceho prevádzkovateľa prenosovej sústavy o havarijnú výpomoc.
Prezidentka podpísala novelu zákona o regulácii v sieťových odvetviach, dopĺňajú sa kompetencie ÚRSO
Rovnako vie byť SEPS súčinná pri pomoci od iných štátov, kde poskytuje svoje voľné kapacity na profiloch na prenos havarijných dodávok z iných krajín, ako napríklad Česka či Nemecka. Všetky zúčastnené sústavy sa však musia pri poskytovaní pomoci Ukrajine koordinovať. Realizovať ju môžu za predpokladu, že sústavy kontinentálnej Európy disponujú možnosťami na obstaranie či aktiváciu voľných kapacít na výrobu elektriny.