Slovnaft neplánuje poľaviť v investíciách

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Slovnaft rafinéria
Bratislavská rafinéria Slovnaft. slovnaft.sk

Bratislavská rafinéria dlhodobo preinvestuje ročne 110 až 120 miliónov eur.

Spoločnosť Slovnaft neplánuje aj napriek hospodárskej kríze poľaviť vo svojich investičných snahách. Bratislavská rafinéria dlhodobo preinvestuje ročne 110 až 120 miliónov eur. „Investície smerujú najmä do oblasti výroby, ekologických projektov, ako aj rozvoja svojej siete čerpacích staníc,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca Slovnaftu Anton Molnár.

V roku 2013 spoločnosť začala s výstavbou novej jednotky na výrobu polyetylénu, ktorej vybudovanie je súčasťou rozsiahlych investícií v oblasti základných plastov. Tie by mali do roku 2015 dosiahnuť viac ako 300 miliónov eur. Nová jednotka nahradí sedem starších liniek a bude vyrábať nízkohustý polyetylén. Ten je základom pre široké spektrum produktov, napríklad pre potravinárske a poľnohospodárske fólie, hračky, izolácie a ďalšie materiály používané v stavebníctve. „Výsledkom výrobného procesu je granulát, ktorý následne spracovávajú odberatelia. Po spustení novej výrobnej linky stúpne ročná kapacita výroby polyetylénu v Slovnafte o 40 tisíc ton na 220 tisíc ton,“ dodal Molnár.

Bratislavská rafinéria nepredpokladá v roku 2014 žiadnu zásadnú zmenu na trhu. „Naďalej sa zameriame na sledovanie našich nákladov, na hľadanie nových trhových možností zvýšiť tržby a budeme pokračovať v rozbehnutom investičnom programe,“ doplnil Molnár. V roku 2014 plánuje Slovnaft generálne opravy viacerých výrobných jednotiek, okrem toho niekoľko kľúčových zariadení v rafinérii prejde výraznou rekonštrukciou.

Podľa spoločnosti Slovnaft je rafinérske odvetvie v Európe v ostatných rokoch jedným z odvetví hlboko zasiahnutých krízou. „Okrem „krízového” prepadu dopytu po ropných produktoch však na jeho kondíciu nepriaznivo vplývajú i dlhodobejšie štrukturálne trendy prejavujúce sa v znižovaní spotreby ropných produktov vo vyspelých krajín pre pokrok v úspornosti moderných automobilov, ako i rastúcej ponuky alternatívnych palív v doprave, predovšetkým zemného plynu a biopalív,“ spresnil Molnár.

Z pohľadu európskych rafinérií navyše nepriaznivú situáciu podľa bratislavskej rafinérie vyhrocuje nastupujúca konkurencia dovozu ropných produktov do Európy z USA a Ázie. „Toto všetko viedlo v posledných rokoch k zavretiu už zhruba 15 % rafinérskych kapacít v Európe s potenciálom zavretia ďalších 20 % v najbližšej dekáde,“ konštatoval Molnár.

Skupina Slovnaft je integrovanou rafinérsko-petrochemickou skupinou. Spoločnosť na konci septembra prevádzkovala 209 čerpacích staníc, ich počet sa v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom nezmenil. Skupina Slovnaft mala ku koncu septembra 2013 3 276 zamestnancov, pričom jej sieť čerpacích staníc obsluhovalo ďalších zhruba 1 700 zamestnancov obchodných partnerov. Skupina Slovnaft je členom medzinárodnej skupiny MOL.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Slovnaft