Cenu LIFE Awards, ktorú odovzdáva Európska komisia projektom v rámci programu LIFE, získal v kategórii ochrana prírody slovenský projekt LIFE Energia. V tlačovej správe o tom informovala Eva Horková, manažérka pre komunikáciu Ochrany dravcov na Slovensku (RPS).
Víťazný projekt uskutočnili v rokoch 2014-19. Jeho cieľom bolo umiestňovanie výstražných prvkov pre vtáctvo na elektrickom vedení.
Zadefinovali špeciálnu metodiku
Ochranári spolu s ďalšími partnermi umiestnili celkovo deväťtisíc ochranných prvkov na 82 kilometroch rizikových elektrických vedení. Ochranné prvky by tak každoročne mali zachrániť život 600 vtákom rôznych druhov.
Stredoslovenská distribučná odstránila problémy s výpadkami elektriny na úpätí Šturca, vyriešil ich podzemný kábel
„V priebehu 15 mesiacov realizovalo vyše 80 odborne vyškolených mapovateľov terénny prieskum 6 235 km vedení. Zozbieraných bolo 65-tisíc údajov a 140-tisíc fotografií. Zadefinovali sme tiež špeciálnu metodiku pre posúdenie mapových podkladov. Na základe vstupných údajov sme potom boli schopní z celého rozsahu určiť tie najviac rizikové úseky,“ povedala Lucia Deutschová z RPS.
Odhalili rizikové stĺpy
Ochranári v spolupráci s ďalšími organizáciami odhalili tiež niekoľko desiatok rizikových stĺpov, kde dochádzalo k zásahom vtáctva elektrickým prúdom. Partnerské energetické spoločnosti okamžite reagovali a zabezpečili izolovanie konštrukcií stĺpov.
Do projektu LIFE Energia sa zapojili občianske združenie Ochrana dravcov na Slovensku, Štátna ochrana prírody SR, Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach, Západoslovenská distribučná, a.s., a Východoslovenská distribučná, a.s.
Cieľom je zvýšenie viditeľnosti
Úspech LIFE Energie sa stal motiváciou pre ďalší projekt zameraný na zvýšenie bezpečnosti elektrických vedení pre vtáctvo pozdĺž rieky Dunaj. V rámci LIFE Danube Free Sky bude počas piatich rokov spolupracovať 15 partnerských organizácií zo siedmich krajín.
Cieľom je zvýšiť viditeľnosť na viac ako 245 kilometroch najviac rizikových elektrických vedení a zaistiť bezpečnosť na vyše 3 200 najrizikovejších podperných stĺpoch.