Slovensko sa môže pochváliť ďalším nekonečným energetickým príbehom. Po dostavbe Atómovej elektrárne Mochovce preberá pomaly ale isto štafetu akútna generálna oprava Vodnej elektrárne Gabčíkovo.
Začať s generálkou našej najväčšej vodnej elektrárne sa nepodarilo piatim vládam a nepodarí sa ani tej šiestej, teda vláde odborníkov. Vodohospodárska výstavba, ktorá má elektráreň vo svojom portfóliu, pre portál SITA Energetika potvrdila, že nový medzinárodný tender na dodávateľa generálky je naplánovaný až na koniec tohto roka.
Musíme však počítať s tým, že to nie je až také isté, keďže po predčasných parlamentných voľbách v septembri, príde nová vláda, noví nominanti.
Akútna generálka?
Pred vyše ôsmimi rokmi jednofarebná vláda Roberta Fica s veľkou slávou gabčíkovskú elektráreň „vytrhla z rúk“ Slovenským elektrárňam, ktoré si ju vtedy pod vedením talianskeho Enelu prenajímali na 30 rokov, stihli ju však prevádzkovať necelých desať.
Tender na generálnu opravu Vodnej elektrárne Gabčíkovo chcú vyhlásiť tento rok, rekonštrukcie sa tak skoro nedočká
Hlavným a v podstate jediným dôvodom „znárodnenia“ vodnej elektrárne v Gabčíkove bolo podľa slov vtedajšieho premiéra Fica a jeho ministra hospodárstva Petra Žigu, akútna potreba jej generálnej opravy.
Fico vtedy obvinil Enel, že generálnu opravu neplánuje, a preto sa musí do toho pustiť štát. Enel ako majoritný 66-percentný akcionár Slovenských elektrární toto tvrdenie rázne odmietal, ale proti štátnej moci mu nepomohli žiadne argumenty.
Jeden víťaz tendra už bol známy
Po jednofarebnej vláde Smeru na čele s Ficom prišla v roku 2016 tretia jeho vláda, ale tentokrát koaličná. Ani počas jej dvojročného vládnutia sa generálka Vodnej elektrárne Gabčíkovo nepodarila.
Počas tretej Ficovej vlády mala nominantov v štátnom podniku koaličná strana Most-Híd. Vodohospodárskej výstavbe sa však počas ich manažovania podarilo medzinárodný tender uzavrieť a vyhlásiť aj víťaza, konzorcium spoločností pod názvom Združenie Gabčíkovo.
Konzorcium chcelo za opravu vodnej elektrárne takmer 81 miliónov eur. Členmi konzorcia boli slovenské spoločnosti CEDIS (vedúci člen združenia) a HANT BA, česká firma Strojírny Brno a talianska Todini Construzioni Generali. V roku 2018 prišla po známych udalostiach vláda Petra Pellegriniho, tá vo viac-menej rovnakom zložení dovládla do riadnych volieb v roku 2020.
Pellegriniho vláda však aj napriek ukončenému tendru nestihla začať s generálnou opravou Gabčíkova. V energetických kuloároch sa hovorilo, že prekážkou bola ďalšia koaličná strana SNS, ktorá mala iné predstavy o generálke v Gabčíkove.
Zrušenie tendra po príchode Matoviča
Nasledovali vlády Igora Matoviča a Eduarda Hegera. Už za premiérovania Matoviča, noví nominanti vo Vodohospodárskej výstavbe, ktorých dosadil jeho minister životného prostredia Ján Budaj, zrušili predchádzajúci medzinárodný tender. Ten mal totiž podľa nich viacero nedostatkov a pochybení.
Projekt akútnej generálnej opravy Vodnej elektrárne Gabčíkovo sa tak vrátil na začiatok. Nastavoval sa nový medzinárodný tender, a to aj počas vlády Eduarda Hegera a vlastne sa nastavuje doteraz, keď je na čele štátu úradnícka vláda pod vedením premiéra Ľudovíta Ódora.
Bude nový tender koncom roka?
Nového medzinárodného tendra na dodávateľa vyše osem rokov akútnej generálnej opravy Vodnej elektrárne Gabčíkovo by sme sa teda mali dočkať koncom tohto roka. Ak ho však nezruší nová vláda, ktorá vznikne po septembrových predčasných parlamentných voľbách.
„Projekt Inovácie a modernizácie vodnej elektrárne Gabčíkovo je v štádiu finalizácie súťažných podkladov, ktoré sú potrebné na vyhlásenie medzinárodného tendra. Zároveň pripravujeme podklady pre štátnu expertízu, ktorej realizácia je podmienkou pre financovanie projektu z verejných zdrojov. Predpoklad vyhlásenia tendra je aj naďalej v súlade s dlhodobým plánom vo štvrtom kvartáli 2023,“ uviedlo pre portál SITA Energetika súčasné vedenie Vodohospodárskej výstavby.
Opravujú aj bez generálky
Štátny podnik už ukončil prípravné trhové konzultácie, stanovil technické riešenie projektu a aktuálne finalizuje opis predmetu zákazky a ostatnú dokumentáciu potrebnú pre vyhlásenie medzinárodného tendra.
Podľa slov štátneho podniku, pre zabezpečenie bezpečnej a spoľahlivej prevádzky gabčíkovskej elektrárne Vodohospodárska výstavba realizuje bežnú údržbu, opravy, rozšírené kontroly a diagnostiku technologických celkov. Plánujú tak robiť až do ukončenia generálky vodnej elektrárne v Gabčíkove.
Kedy by sa mohla konečne generálna oprava začať však nie je známe. „Realizácia projektu Inovácia a modernizácia Vodnej elektrárne Gabčíkovo začne po medzinárodnom tendri a výbere úspešného uchádzača,“ konštatovala Vodohohospodárska výstavba.
Zariadenia gabčíkovskej elektrárne sú v prevádzke od roku 1992 a sú podľa štátneho podniku technicky a morálne opotrebované. Vodná elektráreň Gabčíkovo s celkovým inštalovaným výkonom 720 megawattov je najväčšou vodnou elektrárňou na Slovensku. Jej súčasťou je osem turbogenerátorov, ktoré boli postupne uvedené do prevádzky v rokoch 1992 až 1995.