Aj medzi potenciálnymi akcionármi v projekte Nord Stream 2 môžu podľa eurokomisára Maroša Šefčoviča rezonovať otázky, či sa nový plynovod oplatí budovať.
Je dôležité, aby sme plyn do Európy dopravovali čo najefektívnejším spôsobom a neriskovali, že budeme investovať do nadbytočných kapacít, ktoré v budúcnosti možno nevyužijeme. Konštatoval to v piatok na konferencii GLOBSEC Tatra Summit 2016 na margo správy, že Gazprom údajne zvažuje vycúvať z plynovodu Nord Stream 2, eurokomisár pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič. Podľa neho aj potenciálni akcionári projektu prehodnocujú, či je naozaj potrebné budovať takúto novú infraštruktúru, keď súčasné prepravné kapacity na dopravu plynu z Ruska do Európy sú využité len na niečo vyše 50 %.
„Viem si predstaviť, že tieto diskusie rezonujú aj medzi potenciálnymi akcionármi v rámci konzorcia, lebo jeden z bodov diskusie, ktorú sme posudzovali aj dnes je aj to, ako sa pozrieť na celkové potreby Európy v oblasti dodávok plynu, ktoré predpokladáme, že v roku 2030 sa budú veľmi podobať tým, ktoré máme dnes,“ povedal na piatkovej tlačovej konferencii eurokomisár. Samotná informácia agentúry Reuters z tohto týždňa, podľa ktorej ruský Gazprom zvažuje, že odstúpi od dohody o plánovanom plynovode Nord Stream 2, je však pre Šefčoviča podľa jeho slov novinkou.
Ako eurokomisár zároveň dodal, pre Európsku úniu je zachovanie plynového tranzitu cez Ukrajinu aj po roku 2019 absolútnou strategickou prioritou. „V tomto máme jednoznačne jednomyseľnú zhodu medzi členskými krajinami a budeme spolupracovať na tom, aby tento tranzit bol zachovaný aj do budúcna,“ povedal.