Spoločnosť SSE-D odmieta kritiku za navyšovanie cien. Problémy súvisiace so zmenou tarifnej politiky vznikli podľa jej predsedu predsdtavenstva Františka Čupra pri niektorých podnikateľoch a samosprávach kvôli predimenzovaným ističom, ktoré chceli riešiť.
Spoločnosť Stredoslovenská energetika – distribúcia, a. s. (SSE-D) odmieta kritiku za nárast cien elektriny pre obyvateľstvo. Tvrdí to vo vyhlásení predseda predstavenstva firmy František Čupr a dodáva, že spoločnosť sa cíti zneužitá vo vnútropolitickom boji, v ktorom tarify, či faktúry za elektrinu, majú iba zástupnú úlohu. „SSE-D sa ohradzuje voči zaťahovaniu spoločnosti do politického boja, ako aj voči zavádzajúcim tvrdeniam, že spoločnosť sa snažila zmenou cien o navýšenie svojich finančných výnosov,“ uvádza Čupr.
Výnosy distribučky rásť nemali
SSE-D vo svojom vyhlásení uvádza, že zmenami v cenníkoch distribúcie elektrickej energie sa nemali zvyšovať finančné výnosy z distribučných činností spoločnosti. „Naopak, spoločnosť podľa rozhodnutia o cenách Úradu pre reguláciu sieťových odvetví SR (ÚRSO) počítala v tomto roku s medziročným poklesom výnosov,“ tvrdí predseda predstavenstva firmy s tým, že povolené výnosy z distribúcie elektriny za rok 2017 boli plánované na nižšej úrovni aj oproti obdobiu, kedy spoluvlastníkmi spoločnosti boli francúzski akcionári.
Vynútené dlhy
Distribučka však podľa slov jej šéfa naďalej znáša dlhy, ktoré vznikajú z nedostatočného financovania takzvanej tarify za prevádzku systému (TPS). Z tej majú byť financované ako výkup elektriny z obnoviteľných zdrojov, tak aj vynútená výroba elektriny z domáceho uhlia. „Štát však nedokáže zaistiť plnú úhradu takto vynútene zaplatenej energie. Dlh štátu a odberateľov z titulu TPS voči SSE-D je dnes približne vo výške 230 mil. eur, ktorú znášajú akcionári,“ tvrdí Čupr.
Distribúcia pre domácnosti mala byť lacnejšia
Čo sa týka cien pre obyvateľstvo, zmenou tarifnej politiky, ktorú pre SSE-D schválil vlani v novembri regulátor, sa mali ceny za distribúciu elektriny pre domácnosti podľa predsedu predstavenstva spoločnosti v priemere znížiť o 19 %. Ako tvrdí, podobne cenník počítal aj s poklesom cien za distribúciu pre podnikateľské subjekty, ktorým sa elektrina distribuuje vysokonapäťovou sústavou.
„Zmena štruktúry taríf za dodávku elektrickej energie vyvolala niektoré cenové anomálie u podnikateľov a odberných miest spravovaných municipalitami. Išlo však najmä o odberné miesta, ktoré mali neadekvátne nadstavenú, predimenzovanú maximálnu rezervovanú kapacitu, vyjadrenú hodnotou vstupného ističa,“ vysvetľuje Čupr s tým, že tieto prípady bola spoločnosť pripravená s odberateľmi riešiť. Ako dodáva, tak ako doposiaľ bude SSE-D akceptovať a riadiť sa platnými rozhodnutiami ÚRSO.