Slovenská elektrizačná prenosová sústava plánuje počas najbližších desiatich rokov preinvestovať približne 564 miliónov eur.
Slovensko s Rakúskom spája nielen spoločná dávna história, ale aj súčasnosť. A to v rôznych oblastiach. Slováci napríklad radi chodia k nášmu západnému susedovi nakupovať či lyžovať, s Rakúšanmi nás spájajú aj cyklotrasy. V energetickej oblasti sa pracuje na ropovodnom prepojení Bratislavy a rakúskeho Schwechatu, Rakúšania nám v prípade núdze vedia pomôcť s reverzným chodom plynu. Jedine, kde asi nenachádzame spoločnú reč s Rakúskom, je oblasť elektroenergetiky. A to nielen pre našu náklonnosť k jadrovej energii. Vyzerá to tak, že v blízkej budúcnosti sa nechystá ani prepojenie elektrických sústav. Profil s Rakúskom tak zostáva jediný, s ktorým nemá a tak skoro zrejme ani nebude mať Slovensko elektrické prepojenie.
Rakúšania nechceli
S výstavbou elektrického vedenia medzi Slovenskom a Rakúskom nepočíta ani najnovší desaťročný investičný plán slovenského prevádzkovateľa prenosovej sústavy, spoločnosti Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS). Jednak potrebe cezhraničného prepojenia medzi krajinami nenahrávajú v súčasnosti sieťové výpočty a analýzy, a jednak majú Slováci v pamäti odmietavý postoj Rakúska z minulosti. „Historicky boli zo strany Slovenska sledované dva projekty prepojenia prenosových sústav, avšak obidva tieto projekty boli zo strany rakúskeho prevádzkovateľa prenosovej sústavy označené za nerealizovateľné z dôvodov nepriaznivého vplyvu na životné prostredie,“ uviedla SEPS vo svojom najnovšom desaťročnom pláne rozvoja prenosovej sústavy. V minulosti sa uvažovalo o vybudovaní prepojení medzi Stupavou a Viedňou a medzi Podunajskými Biskupicami a Viedňou.
Ukrajinská výzva
Potenciálny rozvoj elektrickej prenosovej sústavy vidí náš prevádzkovateľ na profile s Ukrajinou. Ide totiž o významné cezhraničné vedenie, nakoľko je jedným z mála vedení prepájajúcich elektrizačnú sústavu ENTSO-E s časťou Ukrajinskej elektrizačnej sústavy, ktorá spolupracuje s európskou prenosovou sústavou. V súčasnosti je Slovensko a Ukrajina prepojená jednoduchým 400 kilovoltovým vedením medzi Veľkými Kapušanmi a Mukačevom. „Nevyhnutným riešením v budúcnosti je náhrada existujúceho vedenia novým dvojitým vedením 2×400 kilovoltovým,“ dodala SEPS. V súčasnosti však stále chýba záväzný postoj Ukrajiny k tomuto investičnému projektu. Do konca roka 2024 sa tak s výstavbou nového vedenia medzi Slovenskom a Ukrajinou zrejme nezačne.
Akútne prepojenia s Maďarskom
Slovenského prevádzkovateľa prenosovej sústavy čaká v najbližšom období výstavba nových vedení s Maďarskom. V súčasnosti slovenská a maďarská strana intenzívne rokujú o výstavbe 2×400 kilovoltového vedenia medzi Gabčíkovom, maďarskou obcou Gönyű a slovenským Veľkým Ďurom. Druhým novým vedením je 2×400 kilovoltové vedenie spájajúce Rimavskú Sobotu a maďarskú obec Sajóivánka. Ide o vedenia, ktoré zvýšia bezpečnosť a spoľahlivosť slovenskej prenosovej sústavy po uvedení dvoch nových jadrových blokov v Mochovciach do prevádzky. „Z dôvodov národných aj nadnárodných potrieb je najviac aktuálna príprava medzištátneho vedenia 2×400 kilovoltov Gabčíkovo – Gönyű – Veľký Ďur. Pôvodne sa uvažovalo s výstavbou dvojitého vedenia, avšak po posledných spoločných rokovaniach medzi SEPS a maďarským prevádzkovateľom prenosovej sústavy sa ako technicky najlepší a najekonomickejší javí variant zaústiť jeden poťah pripravovaného vedenia. Týmto riešením sa odbúra riziko ďalšieho odďaľovania realizácie tohto prepojenia z environmentálnych dôvodov na strane Maďarska, nakoľko trasovanie dvojitého vedenia z Gabčíkova križovalo na maďarskej strane environmentálne chránené územia,“ spresnila SEPS.
Profily s Poľskom a Českom
S výstavbou nových vedení sa počas najbližších desiatich rokov neplánuje ani s Poľskom a s Českou republikou. S našim západným susedom nie je na to dôvod, keďže slovensko-český profil je stále dostatočne poprepájaný ešte z čias spoločného štátu. Smerom k nášmu severnému susedovi je plánovaný jeden projekt nového elektrického 2×400 kilovoltového vedenia Varín-Byczyna. „Tento investičný zámer však doteraz nebol na bilaterálnej úrovni definitívne potvrdený,“ dodala SEPS.
Miliónové investície
SEPS plánuje počas najbližších desiatich rokov preinvestovať približne 564 miliónov eur. Tieto prostriedky sú podľa slovenského prevádzkovateľa prenosovej sústavy nevyhnutné pre zvyšovanie existujúcich kapacít a nevyhnutnej modernizácie hlavných častí prenosovej sústavy. Takmer polovica investičných prostriedkov by mala smerovať na výstavbu a rekonštrukciu vnútroštátnych elektrických vedení. Viac ako tretinu investičných prostriedkov chce prevádzkovateľ prenosovej sústavy investovať do výstavby a rekonštrukcií elektrických staníc a do ich diaľkového riadenia. Iba niečo vyše sedem percent z celkových investícií je určených výstavbu cezhraničných elektrických vedení.
Slovenská elektrizačná prenosová sústava vznikla rozdelením spoločnosti Slovenské elektrárne k 21. januáru 2002 na tri samostatné akciové spoločnosti. Spoločnosť vykonáva činnosť prevádzkovateľa prenosovej sústavy a zabezpečuje prenos elektrickej energie prostredníctvom svojich 400 kV a 220 kV vedení na území Slovenska, ako aj dovoz, vývoz, tranzit elektrickej energie a jej presné meranie. Balík 100 % akcií Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy má vo svojom portfóliu Ministerstvo financií SR.