Rokovania o Eastringu napredujú. Eustream čaká nové dohody.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Eastring
Mapa trasovania plynovodu Eastring. eastring.eu

Šéf Eustreamu Tomáš Mareček pre Reuters povedal, že dohody o porozumení o projekte nového plynovodu Eastring s partnermi v Rumunsku a Bulharsku by mohli byť podpísané do dvoch týždňov. O projekte rokujú aj s veľkými európskymi plynárenskými hráčmi.

Zámer slovenského prepravcu zemného plynu Eustreamu vybudovať nový plynovod, ktorý by umožňoval prepravu plynu zo západu cez Ukrajinu na Balkán, sa posúva bližšie k možnej realizácii. Podľa šéfa Eustreamu Tomáša Marečka by totiž už v najbližších dňoch mohlo byť podpísané memorandum o porozumení s partnermi v Bulharsku a Rumunsku. „Očakávame, že memorandum o porozumení s Rumunmi a Bulharmi bude podpísané povedzme do dvoch týždňov,“ povedal Mareček pre agentúru Reuters v stredu počas Európskej plynárenskej konferencie vo Viedni.

Rokujú s veľkými

Ako dodal, Eustream vystupuje ako hlavný iniciátor projektu, ktorého súčasťou by však ako akcionári v konečnom dôsledku mali byť aj ďalší partneri. Výsledkom by mal byť spoločný podnik s viacerými zahraničnými spoločnosťami. „Určite to prediskutujeme s OMV, taktiež sme o projekte rokovali s Gaz de France,“ povedal Mareček pre Reuters. Ako dodal, v pláne sú aj rokovania s veľkými hráčmi z Nemecka. Predpokladané náklady na vybudovanie plynovodu sú pritom podľa Marečka od 750 mil. eur až po 1,2 mld. eur v závislosti od jeho finálneho trasovania.

Eustream je prevádzkovateľom prepravnej siete zemného plynu v Slovenskej republike. Jeho hlavným poslaním je preprava zemného plynu na Slovensko a cez jeho územie na európske trhy. Od roku 1972 Eustream prepravil viac ako 2,2 bilióna metrov kubických plynu. Eustream vlastní a prevádzkuje vysokotlakový prepravný systém, ktorý pozostáva zo štyroch až piatich paralelných potrubí v celkovej dĺžke viac ako 2 255 kilometrov a štyroch kompresorových staníc s celkovým inštalovaným výkonom viac ako 600 megawattov.

Stopercentným vlastníkom Eustreamu je firma SPP Infrastructure, v ktorej má Slovenský plynárenský priemysel ovládaný štátom 51-percentný podiel a 49-percentný podiel Slovak Gas Holding B.V., ktorý vlastní česká energetická skupina Energetický a průmyslový holding (EPH).

Alternatíva pre Balkán

Navrhovaný 570-kilometrový plynovod, ktorý dostal názov Eastring, má mať potenciálnu kapacitu do 20 mld. metrov kubických ročne a schopnosť dodávať plyn na Balkán tak z Ruska, ako aj zo západu. Prepojil by existujúci tranzitný systém Eustreamu, ktorý má kapacitu viac ako 80 mld. metrov kubických s ukrajinským málo využívaným plynovodom Sojuz vedúcim k rumunským hraniciam. Ako pre Reuters dodal Mareček, okrem ruského plynu by plynovod mohol tlačiť dodávky z plynového uzla v Rakúsku alebo z alternatívnych zdrojov z Kaspického mora či Stredomoria.

Ak Rusi obídu Ukrajinu

Projekt by tak podľa jeho zástancov mal zabezpečiť plyn krajinám ako Bulharsko či Srbsko aj v prípade, že by boli ruské dodávky cez Ukrajinu zastavené. Táto situácia nastala za poslednú dekádu už trikrát a výpadky dodávok najtvrdšie pocítili práve najmä krajiny Balkánu. Mnoho z nich je totiž v súčasnosti plne závislých na dodávkach ruského plynu cez jednu tranzitnú trasu cez Ukrajinu. „Ak sa plynovod vybuduje, celá Európa a hlavne Balkán sa môžu stať menej závislí na Rusku. Týka sa to predovšetkým diverzifikácie tranzitných ciest, ale tiež diverzifikácie zdrojov,“ cituje Reuters šéfa Eustreamu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Eustream