Ministerstvo financií SR si vie predstaviť, že v ďalšom regulačnom období, teda od roku 2016, by sa mohla regulácia cien energií minimálne znížiť, keď nie úplne zrušiť. Regulačný úrad však nevidí priestor na okamžitú dereguláciu cien energií. Stále je presvedčený, že na to nie sme pripravení.
Dodávateľom energií na Slovensku by sa už čoskoro mohol splniť veľký sen. Už o necelé dva roky, teda od roku 2016, by sa mohli zbaviť regulácie cien energií. Teda aspoň regulácie, ktorá funguje v súčasnej podobe. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR (ÚRSO) by mal už v tomto roku vypracovať analýzu možnej deregulácie. Aspoň sa to píše v Národnom programe reforiem SR na rok 2014.
„ÚRSO v rámci prípravy regulačnej politiky na nadchádzajúce obdobie, zhodnotí potrebu ďalšej regulácie na nadchádzajúce regulačné obdobie vrátane odôvodnenia navrhovaného rozsahu cenovej regulácie a spôsobu jej vykonávania,“ uvádza sa v materiáli, ktorý predložilo Ministerstvo financií SR. Po zrušení regulácie, respektíve po jej zmiernení, volajú všetky dodávateľské spoločnosti. Regulačný úrad sa však už neraz nechal počuť, že slovenský trh na dereguláciu ešte nie je pripravený.
Nevidia na reguláciu dôvody
Rezort financií v národnom programe ďalej píše, že na Slovensku už boli vytvorené všetky potrebné podmienky pre otvorenie trhu a zdravú konkurenciu. Aj podľa názoru väčšiny dodávateľských spoločností stačí na generovanie výhodnej ceny elektriny či plynu tlak konkurencie na trhu. Priestor na zníženie regulačnej záťaže v energetike vraj otvárajú aj smernice EÚ prijaté do našej legislatívy. „Pred znížením respektíve ukončením regulácie je však potrebné zabezpečiť potrebnú ochranu zraniteľných zákazníkov,“ upozorňuje rezort financií, ktorý očakáva zlepšenie situácie na trhu s plynom a elektrinou v podobe potrebnej konkurencie a tlaku na ceny.
Nie sme vraj na to pripravení
Regulačný úrad nevidí priestor na okamžitú dereguláciu cien energií. Stále je presvedčený, že na to náš trh s energiami nie je pripravený. „Napriek zvýšenému počtu dodávateľov elektriny a plynu neexistuje záruka, že by sa odberatelia dokázali správať trhovo,“ reagoval pre náš portál hovorca ÚRSO Miroslav Lupták. Deregulácia by nebola podľa regulátora v tomto období vhodná ani preto, že sa v súčasnosti pripravuje boj s energetickou chudobou. „Dopad deregulácie na obyvateľstvo a malé podniky by bol výrazne negatívny,“ myslí si Lupták. Úrad sa chystá vyhodnotiť regulačné obdobie až po jeho uplynutí, teda v roku 2016. „Vypracujeme novú regulačnú politiku, v ktorej zhodnotíme predchádzajúce regulačné obdobie, vplyv regulácie na rozvoj trhu a navrhneme rozsah a spôsob ďalšej regulácie,“ uzavrel Lupták.
Chcú otvorenejší úrad
Téme regulácie sme sa venovali aj v jednom z našich špeciálov. Prečítajte si, čo si o nej myslia dodávatelia energií:
Vznik dátového centra
Energetický sektor vraj trpí nedostatkom dát. Zmeniť by to malo dátové centrum na webovom sídle regulátora. Podľa Národného programu reforiem by mal regulačný úrad zverejniť na svojej internetovej stránke všetky možné dáta v dostupnom formáte. „Ide najmä o dáta publikované vo všetkých vyhláškach, výročných správach, správach o dodržiavaní pravidiel trhu s elektrinou a plynom, či národných správach,“ spresňuje rezort financií, podľa ktorého sa tak zvýši využiteľnosť informácií a informovanosť subjektov a predíde sa množstvu zbytočných žiadostí o dodanie údajov.