Vyhláška navrhovaná Úradom pre reguláciu sieťových odvetví poškodí tvorbu pracovných miest.
Varuje pred tým podpredseda Európskeho parlamentu (EP) a kandidát vo voľbách do Európskeho parlamentu Martin Hojsík (PS).
Dôležitý faktor pre investorov
Tvrdí, že navýšenie platby za prístup do siete pre výrobcov energie z obnoviteľných zdrojov by vážne ohrozilo investície na Slovensku.
Išlo by o navýšenie poplatku o 223 percent, čo by podľa Hojsíka bolo v rozpore s klimatickými cieľmi Slovenska.
Zvýšenie poplatku za G-komponent je v rozpore s programovým vyhlásením vlády, sťažujú sa zelení výrobcovia elektriny
„Dostupnosť zelenej elektriny je v posledných rokoch jedným z dôležitých faktorov, ktoré si firmy všímajú, keď rozhodujú o rozširovaní svojich prevádzok. Prihliadajú na to aj pri voľbe miesta pre nové investície,“ priblížil podpredseda EP.
Zdôraznil, že spotreba fosílnych palív v aktuálnom roku vo svete mierne klesne, pričom stúpa využívanie obnoviteľných zdrojov. Slovensko však rozvoju obnoviteľných zdrojov podľa neho dlhodobo bráni.
Ceny by mohli byť nižšie
Priemerné ceny elektriny by v krajinách strednej a východnej Európy mohol znížiť rozvoj solárnej a veternej energie.
Poslanec slovenského parlamentu Michal Sabo (PS) tvrdí, že v tomto prípade by boli o tretinu nižšie oproti tomu, čo nás aktuálne čaká pri pokračovaní súčasných politík.
Slovenské elektrárne chcú dodávať silovú elektrinu za garantovanú cenu, čakajú na požehnanie od Bruselu
Sabo súčasne tvrdí, že spomínané navýšenie platby by zastavilo rozvoj obnoviteľných zdrojov energie a väčšie firmy by svoje nové projekty radšej plánovali inde ako na Slovensku.
„Vláda Roberta Fica (Smer-SD) sa rozhodla pre návrat do minulého storočia,“ doplnil.