K dotáciám na malé obnoviteľné zdroje energií (OZE) sa dostane širší okruh domácností. Štátnu podporu budú môcť získať aj domácnosti, ktoré si doteraz nemohli pre svoj nízky príjem dovoliť kúpiť fotovoltické panely či slnečné kolektory.
Ako uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa ministerky hospodárstva Mária Pavlusík, Ministerstvo hospodárstva SR spolu so Slovenskou inovačnou a energetickou agentúrou (SIEA) aktuálne pripravujú podporu so špeciálnym zvýhodnením z projektu Zelená domácnostiam, ktorá bude určená pre ľudí s nízkym príjmom a ktorá bude poskytovať vyššiu dotáciu na zariadenia ako doteraz známa Zelená domácnostiam.
Parametre museli nastaviť od začiatku
„Na túto formu podpory už síce boli rámcovo vyčlenené peniaze, avšak nebola v čase príchodu súčasného vedenia rezortu žiadnym spôsobom rozpracovaná. Preto bolo potrebné od začiatku nastaviť parametre celého projektu, čo si vyžiadalo zdržanie oproti termínu stanoveným ešte predchádzajúcim vedením rezortu,“ dodala Pavlusík.
Obnoviteľné zdroje vyrobili celosvetovo takmer tretinu elektrickej energie, Slovensko s ich podporou zaostáva
Ministerstvo upozorňuje, že je dôležité, aby ľudia, ktorí si budú uplatňovať poukážky k projektu Zelená domácnostiam, boli o tejto novej podpore informovaní a mali tak priestor a možnosť na vyhodnotenie, či sa do novej podpory môžu zapojiť a ušetriť tak ešte viac financií.
Preplácanie poukážok Zelená domácnostiam
Onedlho by sa malo začať aj s preplácaním poukážok v pokračovaní projektu Zelená domácnostiam. SIEA plánovala spustiť preplácanie poukážok už v prvom štvrťroku tohto roka. Meškanie však spôsobili viaceré technické problémy.
Energetická byrokracia brzdí rozvoj OZE na Slovensku. Odborníci sa zhodli na potrebe reformy a zjednodušenia procesov
„Projekt Zelená domácnostiam bol spustený ešte pred nástupom súčasného vedenia rezortu hospodárstva v roku 2023, pričom podľa nastavenia, ktoré nové vedenie zdedilo, bolo do projektu možné zapojiť sa, avšak nebolo možné projekty preplácať. Z časti bolo potrebné počkať na schválenie financií a zároveň bola potrebná aj úprava a posilnenie stability informačného systému,“ vysvetlila Pavlusík.
Údaje stačí aktualizovať
Aktuálne už bol informačný systém Zelenej domácnostiam posilnený a rozšírený o viaceré funkcionality. Tie by mali domácnostiam okrem iného umožniť jednoducho aktualizovať údaje v žiadostiach, ktoré si zaregistrovali v minulosti.
Domácnosti zatiaľ nedostanú príspevky na malé obnoviteľné zdroje energie, ale oplatí sa im počkať
„Domácnosti tak nemusia zadávať svoje údaje znovu,“ dodala Pavlusík. Rovnako sú už podľa nej na projekt schválené aj finančné prostriedky, a to v takej výške, že každý žiadateľ spĺňajúci parametre projektu bude mať nárok na preplatenie poukážok.
„Očakávame, že v krátkom čase nielen spustíme preplácanie poukážok v programe Zelená domácnostiam, ale predstavíme aj nové možnosti,“ uzavrela Pavlusík.
Vyčlenených 151,6 milióna eur
Domácnosti si mohli nechať malý obnoviteľný zdroj energií nainštalovať od 30. októbra 2023. Na poukážky pre domácnosti je vyčlenených 151,6 milióna eur, z toho 58,1 milióna eur iba pre Bratislavský samosprávny kraj.
Rozvoj zelenej energie na Slovensku je pomalý. Sakovej ministerstvo už vie, kde je problém
Domácnosti v rodinných domoch, ale aj v bytových domoch budú môcť získať dotáciu na kúpu a inštaláciu fotovoltických panelov, slnečných kolektorov, tepelných čerpadiel kotlov na biomasu či veterných turbín. Domácnosť v rodinnom dome môže získať dotáciu až vyše 4 000 eur.