Slovenská domácnosť môže ročne ušetriť vďaka kúpe fotovoltických panelov na výrobu elektriny až do 30 % nákladov na elektrinu v prípade riešení ON GRID. Návratnosť by mala byť v konečnom dôsledku kratšia ako životnosť fotovoltických panelov, ktorá sa odhaduje na 15 až 20 rokov.
Medzi zariadenia, na ktoré si bude môcť slovenská domácnosť nárokovať od Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry dotáciu, budú určite zaradené aj fotovoltické panely na výrobu elektriny s pripojením do siete, takzvané ON GRID riešenie. To, či sa vám oplatí uvažovať nad kúpou takéhoto zariadenia sme sa zamysleli so spoločnosťou ZSE, ktorá poskytuje všetkým odberateľom poradenstvo, ako sa zúčastniť dotačnej schémy pri podpore malých obnoviteľných zdrojov energií.
Aj keď slnko nesvieti
Fotovoltické panely vyrábajú jednosmerný elektrický prúd, zatiaľ čo bežné elektrické siete fungujú na striedavý prúd. Premenu jednosmerného na striedavý prúd zabezpečuje menič. Fotovoltické panely na výrobu elektriny s ON GRID systémom vlastne predstavujú systém, ktorý je pripojený priamo na verejnú rozvodnú sieť prevádzkovanú príslušnou distribučnou spoločnosťou. „To užívateľovi dáva možnosť využívania elektrickej energie zo siete v čase keď slnko nesvieti alebo keď má veľmi nízku intenzitu. A naopak nadbytočne vyrobenú elektrinu môže spotrebiteľ do siete odovzdať, napríklad počas slnečného dňa,“ uviedol Marek Tomeš, odborník na obnoviteľné zdroje pre domácnosti zo ZSE.
Úspora do 30 %
Slovenská domácnosť môže ročne ušetriť vďaka kúpe fotovoltických panelov na výrobu elektriny až do 30 % nákladov na elektrinu v prípade riešení ON GRID. Návratnosť by mala byť v konečnom dôsledku kratšia ako životnosť fotovoltických panelov, ktorá sa odhaduje na 15 až 20 rokov. „Nespornou výhodou týchto zariadení je, že vyrábajú elektrinu, nie teplo. Je to ušľachtilejšia forma energie, ktorá je použiteľná na viacero aplikácií v domácnosti,“ dodal Tomeš. Fotovoltické panely na výrobu elektriny taktiež neprodukujú emisie, nie sú hlučné, potrebujú minimálnu údržbu, zvyšujú hodnotu nehnuteľnosti, vyznačujú sa ľahkou inštaláciou a v neposlednom rade je ich možné prepojiť s inými malými obnoviteľnými zdrojmi.
Nevýhody verzus výhody
Medzi nevýhody možno zaradiť vyššie vstupné investičné náklady. Spotrebiteľ pri využívaní fotovoltických panelov na výrobu elektriny musí počítať s nepredvídateľnosťou počasia a momentálne tiež s istým nesúladom času výroby a času spotreby elektriny v bežnej domácnosti. „Očakávame, že v priebehu niekoľkých rokov prídu na trh vysokokapacitné batérie na uskladnenie vyrobenej elektriny s priaznivými cenami, čo prinesie ďalšie výrazné zhodnotenie do tejto formy zeleného energetického zdroja,“ upozorňuje Tomeš. Ďalšou z nevýhod je potrebná relatívne veľká plocha strechy orientovaná jedným smerom tak, aby sa panely výkonnostne navzájom neovplyvňovali.
Fotovoltika ako súčasť smarthome riešení
Z pohľadu budúcnosti je výhodou fotovoltických zariadení možnosť ich integrácie do riešení inteligentných domácností (smarthome riešenia). Môžu byť pripojené do centrálnej online platformy, ktorá je tak schopná poskytovať okamžitý prístup k informáciám o zariadení, jeho výkone a produkcii a manažovať fotovoltické zariadenie kedykoľvek, odkiaľkoľvek a cez akékoľvek zariadenie ako napríklad počítač, tablet či smartfón.
Doplnkové komponenty
Domácnosti, ktoré o tomto zdroji obnoviteľnej energie uvažujú, by pri výbere dodávateľa mali dávať pozor na to, aby bola cena kompletná a obsahovala všetky položky nutné pre úspešnú inštaláciu a prevádzku systému. Ide o konštrukciu na upevnenie panelov na šikmú alebo rovnú strechu, kábel pre fotovoltiku, konektory, istenie a menič, ktorý mení jednosmerné napätie generované fotovoltickými panelmi na striedavé napätie 230V/50Hz, použiteľné pre bežné spotrebiče v domácnosti.