Medializované podozrenia z automatického vypĺňania žiadostí robotom v druhom kole projektu Zelená domácnostiam sa podľa SIovenskej inovačnej a energetickej agentúry nepotvrdili.
Prideľovanie poukážok, na základe ktorých dostanú domácnosti podporu na kúpu a inštaláciu malého obnoviteľného zdroja energií (OZE), bolo bez podvodov. Konštatovala to Slovenská inovačná a energetická agentúra /SIEA), ktorá má prideľovanie štátnej podpory na malé elektrárničky či teplárničky na starosti. „Medializované podozrenia z automatického vypĺňania žiadostí robotom v druhom kole projektu Zelená domácnostiam, ktoré vychádzajú predovšetkým z vysokých čísiel priradených k žiadostiam o poukážky krátko po spustení systému, sa nepotvrdili,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk riaditeľ odboru komunikácie a medzinárodnej spolupráce SIEA Eduard Jambor.
Vysvetliteľný nápor
S možnými podvodmi pri prideľovaní poukážok v druhom kole prišiel denník SME, ktorý písal o využívaní robotov pri vypĺňaní poukážok. „V prvom kole sme evidovali približne 2 430 pokusov o vyplnenie žiadosti, čísla v druhom kole začínali na tejto úrovni. Keďže sme vopred avizovali deň spustenia systému a v momente jeho otvorenia sme na stránke publikovali správu, rozoslali mailom informáciu všetkým registrovaným zhotoviteľom i odberateľom správ z našej stránky a zároveň sme využili aj sociálne siete, nápor na stránke v prvých hodinách je vysvetliteľný,“ dodal Jambor.
Vytvorili prekážky
Energetická agentúra ešte pred začiatkom prideľovania podpory na malé OZE informovala ako predísť automatickému vypĺňaniu formulárov. Podľa SIEA už samotná štruktúra formulára obsahuje prvky, ktoré by mali byť prekážkou. „V druhom kole bola do systému doplnená aj takzvaná captcha. Tá reaguje na správanie užívateľov systému a v prípade, že je nutné overiť, kto žiadosť vypĺňa, ponúka rôzne stupne obtiažnosti. Je nám jasné, že ak by mal niekto záujem, aj tento systém je prelomiteľný. To sa však v druhom kole nestalo. Prijali sme aj ďalšie opatrenia, ktoré plánujeme dopĺňať a obmieňať,“ zdôraznil Eduard Jambor.
Minister podvody odmieta
Aj minister hospodárstva Vazil Hudák je presvedčený, že k žiadnym podvodom pri vypĺňaní žiadostí o podporu na kúpu a inštaláciu malých OZE počas druhého kola nedošlo. „Mňa mrzí, že aj tento projekt sa snaží niekto očierniť. Môžem zodpovedne prehlásiť, že nedošlo k ničomu podobnému ako je automatické vypĺňanie žiadostí o podporu. Prijali sa preventívne opatrenia, aby nebolo možné vypĺňať žiadosti takýmto spôsobom,“ povedal po stredajšom rokovaní vlády Hudák.
Domácnosti onedlho obdržia poukážky
V súvislosti s vydanými poukážkami SIEA všetkých zhotoviteľov upozorňuje, aby prijali len toľko zákaziek, ktoré zvládnu do konca mája pokryť bez toho, aby sa to negatívne prejavilo na kvalite inštalácií. Aj preto domácnosti opakovane vyzývala, aby si ešte pred vydaním poukážky overili, či splnia termíny inštalácie. „Momentálne sa sústreďujeme na kontrolu adries, ktoré domácnosti vyplnili v žiadostiach. Poukážky so zmluvami budú odoslané domácnostiam v najbližších dňoch. Zmluvy o poskytnutí príspevku domácnostiam sú zverejňované v centrálnom registri zmlúv po tom, čo domácnosť odovzdá poukážku zhotoviteľovi,“ konštatoval Jambor.
Superrýchle druhé kolo
Druhé kolo poskytovania podpory na kúpu a inštaláciu malých obnoviteľných zdrojov energií pre slovenské domácnosti bolo ešte úspešnejšie ako prvé. Len v pondelok 1. februára sa začalo druhé kolo a Slovenská inovačná a energetická agentúra hneď v ten deň hlásila enormný záujem zo strany domácností a druhé kolo uzavrela už v prvý deň. Druhé kolo významne presiahlo vyčlenenú pôvodnú sumu 4 milióny eur. SIEA preto navýšila prostriedky pre druhé kolo pre mimobratislavské regióny o ďalšie 3 milióny eur. V druhom kole národného projektu Zelená domácnostiam bolo vydaných 3 216 poukážok. Z toho 1 316 poukážok bolo vydaných na slnečné kolektory. Fotovoltických panelov sa týkalo 1 129 poukážok, 231 bolo kotlov na biomasu a 540 tepelných čerpadiel.