Bývalý politik mal ovplyvňovať zmenu zákona o tepelnej energetike v prospech veľkých teplárenských spoločností.
Trojica opozičných poslancov podá trestné oznámenie pre novelu zákona o tepelnej energetike vo veci podozrenia z trestného činu korupcie, konkrétne podplácania a prijímania úplatku. Poslanci z hnutia OĽaNO Jozef Viskupič a Eduard Heger a poslanec strany SaS Karol Galek to oznámili na piatkovej tlačovej besede.
Dôkazovým materiálom má byť mailová komunikácia medzi bývalým politikom Jaroslavom V. a združením zastupujúcim veľké teplárenské spoločnosti na Slovensku. „V jednom z mailov z januára 2014 Jaroslav V. ponúkol združeniu zabezpečenie ‚podpory optimálneho prístupu zo strany gestorského výboru NR SR k obsahu a kľúčovým paragrafom pripravovanej novely zákona o teple‘,“ uviedol na tlačovej besede Viskupič.
Malo ísť o tisíce eur
Jaroslav V. mal podľa poslancov dostať úplatu 10 000 eur za to, že ovplyvňovaním zabezpečil, aby sa v zákone o tepelnej energetike vypustilo slovo „primerane“, ktoré dovtedy definovalo možnosti obce pri posudzovaní zámeru výstavby tepelného zariadenia s výkonom od 100 kilowattov do 10 megawattov.
„Výsledkom je v súčasnosti prakticky zákaz konkurencie v oblasti teplárenstva a teplárenské nevoľníctvo pre všetkých, ktorí teplo odoberajú,“ uviedol Galek, podľa ktorého znenie zákona v konečnom dôsledku prehĺbi energetickú chudobu na Slovensku. Upozornil tiež, že zneužívanie tohto stavu teplárenskými spoločnosťami prináša každoročný nárast cien tepla, aj napriek poklesu cien plynu.
Zmena mala prísť na objednávku
Dokumenty, ktoré má trojica opozičných poslancov k dispozícii, podľa nich poukazujú na podozrenie z trestného činu korupcie, konkrétne podplácania a prijímania úplatku. „To, že zmena presne podľa objednávky nastala, dokazuje súčasné znenie zákona o tepelnej energetike. Taktiež máme k dispozícii zápisnicu z rokovania výboru NR SR pre hospodárske záležitosti, keď bola zmena prostredníctvom pozmeňujúceho návrhu schválená,“ povedal Heger.
Opoziční poslanci v minulosti podali návrhy na zmenu zákona o tepelnej energetika štyrikrát. Súčasným znením zákona sa zaoberá aj Ústavný súd SR, ktorý v danej veci zatiaľ nerozhodol.