Energetici sa musia pripraviť na prudký nárast spotreby elektriny zo strany dátových centier. Súvisí to s novým 5G štandardom mobilnej komunikácie. „Zavádzaním 5G štandardu mobilnej komunikácie sa energetické požiadavky dátových centier dramaticky zvýšia,“ uvádza sa v štúdii, ktorú na objednávku nemeckej energetickej spoločnosti E.ON uskutočnila Aachenská univerzita.
Preverujú elektrické siete
Štúdia ukazuje, že len samotné 5G zvýši už teraz prudko rastúci dopyt dátových centier po elektrine do roku 2025 až o 3,8 terawatthodín (TWh). To by vystačilo pre 2,5 milióna ľudí v Kolíne, Dusseldorfe a Dortmunde na celý rok. „Už preverujeme elektrické siete pri Frankfurte, hotovom mravenisku dátových centier, aby sme vedeli zabezpečiť dodávku elektriny, aj keby spotreba výrazne stúpla,“ uviedol nemecký energetický gigant, ktorý si dal záväzok urobiť túto rastúcu spotrebu energie klimaticky šetrnou.
Člen predstavenstva spoločnosti E.ON Karsten Wildberger považuje za dôležité pokryť dodatočné energetické požiadavky klimaticky šetrným spôsobom hneď od začiatku. „Digitalizácia znamená viac dát, väčšiu výpočtovú kapacitu, viac dátových centier. Každé jedno dátové centrum spotrebuje obrovské množstvo elektriny. Do roku 2030 budú dátové centrá tvoriť až 13 % svetového dopytu po elektrine. Na to sú potrebné udržateľné dodávky energie. Dnes ich vieme zabezpečiť ekonomickým spôsobom, ktorý je priateľský k životnému prostrediu,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk Wildberger.
Ekologická elektrina
Podľa neho sú všetky technológie potrebné na zásobovanie dátových centier ekologickou elektrinou dostupné už teraz. „Zásobujeme dátové centrá čistou energiou, alebo budujeme vysokoúčinné decentralizované výrobné zariadenia priamo na mieste, ako napríklad kogeneračné jednotky alebo palivové bunky. Častokrát v kombinácii s fotovoltaickými systémami alebo veternou energiou,“ dodal Wildberger.
Rast dátových fabrík má vplyv aj na elektrické siete. Napríklad prevádzkovateľ siete Syna, člen skupiny E.ON, spustil uprostred roka v oblasti Frankfurtu transformačnú stanicu, ktorá bola navrhnutá pre ekvivalent 160 tisíc domácností. Bude zabezpečovať dodávku elektriny najmä pre plánované dátové centrá v tomto regióne. Spoločnosť Syna v súčasnosti zvažuje rozsiahle opatrenia na svojich sieťach, aby bola schopná udržateľne pokryť energetické požiadavky dátových centier a iných zákazníkov vzhľadom na ich očakávaný značný nárast.
Veľké množstvo odpadového tepla
V nemeckých dátových centrách sa v súčasnosti 13 miliárd kilowatthodín (kWh) premieňa na teplo, ktoré bolo doteraz len bez využitia vypúšťané do prostredia. Podľa štúdie Aachenskej univerzity len 19 % dátových centier využíva časť svojho odpadového tepla, väčšinou na vykurovanie budovy a ohrev vody. Štúdia ukazuje, že do roku 2025 bude k dispozícii až 8 TWh odpadového tepla.
Wildberger vidí obrovský potenciál udržateľného využitia tejto energie. „Odpadové teplo z dátových centier dnes pričasto zostáva nevyužité. Odpadové teplo je cenná energia, ktorá zodpovedá takmer polovici zužitkovanej energie. Preto by sa dátové centrá mali využiť na zásobovanie obytných budov a celých mestských častí teplom. Je to veľmi konkrétny a dôležitý krok smerom k prepojeniu elektrárenského a teplárenského sektora, ktorý zavádzame spoločne s našimi zákazníkmi,“ konštatoval.
Nová technológia ectogrid
E.ON vyvinul technológiu ectogrid, algoritmami ovládaný vykurovací a chladiaci systém, ktorý funguje pri extrémne nízkych teplotách a inteligentne spája rôznych výrobcov a odberateľov tepla a chladu. Tento systém, na ktorý má E.ON takmer štyridsať patentov, ponúka riešenie na efektívne využitie odpadového tepla.
Rastúcu spotrebu energie v súvislosti s digitalizáciou nepoháňa len zavedenie 5G štandardu. Je to aj nové online správanie sa každého jednotlivca. E.ON chce o ňom zvýšiť povedomie kampaňou, ktorej cieľom je šíriť informovanosť a aktívne prispieť ku klimaticky šetrnej digitalizácii.
E.ON preto 8. januára spúšťa úplne prvý Deň zeleného internetu. V tento deň spoločnosť pozastaví svoje zvyčajné aktivity na internete a sociálnych médiách. Namiesto nich sa E.ON sústredí na zelené riešenia internetu. Na Deň zeleného internetu je plánovaných veľa aktivít, ktoré spoločnosť odprezentuje začiatkom januára.
Štúdiu dátových centier založenú na skúmaní literatúry vypracoval profesor Madlener z Inštitútu budúcich potrieb a správania sa spotrebiteľov energie Aachenskej univerzity.