Dlhodobejšie obmedzenie dodávok ropy a plynu z Ruska do Európy by zrejme hospodárstvo únie poslalo opäť do recesie. Rusko by však prišlo o výraznú časť svojich príjmov.
Obmedzenie dodávok ropy a plynu z Ruska do Európy by sa dotklo nie len európskych a svetových ekonomík, ale výrazne aj samotného Ruska. Konštatuje to vo svojej analýze UniCredit Bank, ktorá sa vzhľadom na pretrvávajúce napätie na Ukrajine pozrela na obchodné väzby krajín Európskej únie a Ruska. Európske hospodárstvo by sa zrejme vrátilo do recesie, Rusko by však prišlo o významnú časť príjmov svojho rozpočtu.
Výpadok produkcie energetických komodít v Rusku, jedného z dominantných svetových hráčov, by sa totižto s veľkou pravdepodobnosťou premietol do prudkého nárastu cien na svetových trhoch, čo by negatívne ovplyvnilo globálnu ekonomiku. V prípade dlhodobejšieho obmedzenia by výpadky dodávok výrazne pocítila najmä časť krajín Európskej únie, ktoré z Ruska dovážajú väčšinu ropy a plynu. Platí to aj pre Slovensko, ktoré vlani doviezlo z Ruska vyše 90 % ropy a plynu.
„V prípade scenára ekonomických sankcií, ktoré by viedli aj k zastaveniu dodávok ropy a plynu z Ruska do Európy predpokladáme, že ekonomika Európskej únie by sa vrátila naspäť do recesie a to najmä v prípade, ak by takýto stav trval dlhšie ako niekoľko mesiacov,“ konštatuje sa v analýze UniCredit Bank. Škody pre ruské hospodárstvo by však zrejme boli ešte väčšie. „Na druhej strane, vývoz ropy a plynu je významným zdrojom príjmov ruskej ekonomiky, dopad sankcií na ruské hospodárstvo by tak mohol byť až devastačný,“ píše UniCredit Bank.