Nezáväzné ponuky na kúpu 66-percentného podielu Slovenských elektrární už nie je potrebné posielať do konca novembra. Enel predĺžil termín na zasielanie ponúk na koniec tohto roka, respektíve začiatok budúceho roka.
Verejnosť sa pomaly dozvedá, kto by mohol nahradiť taliansky Enel v Slovenských elektrárňach. Taliani dostali už prvé nezáväzné ponuky na kúpu 66-percentného podielu slovenského dominantného výrobcu elektriny, ktorý plánujú predať. Ďalší potenciálni investori, ktorí svoje ponuky ešte nepredložili, a intenzívne o tom uvažujú, ešte majú na to relatívne dostatok času. Enel prednedávnom avizoval, že na nezáväzné ponuky bude čakať do konca novembra. Taliani však zrejme nechcú nič zbytočne urýchliť, chcú si dopriať dostatok času na urovnanie otvorených vecí v Slovenských elektrárňach, a rozhodli sa, že si na ponuky počkajú dlhšie. „Čo sa týka termínu na podanie nezáväzných či záväzných ponúk, môžeme hovoriť o konci tohto, začiatku budúceho roka,“ povedala pre portál vEnergetike.sk hovorkyňa Enelu.
Štát je stále v hre
Už dávnejšie je známe, že o posilnenie svojej pozície v elektrárňach má záujem aj samotný štát, ktorý prostredníctvom Ministerstva hospodárstva SR (MH) v súčasnosti drží 34-percentný podiel v podniku. Hovorilo sa, že štát by sa mohol uchádzať o celý predávaný podiel, alebo aspoň o jeho časť, tak aby sa štát stal majoritným akcionárom Slovenských elektrární. Štát však zatiaľ talianskemu investorovi žiadnu ponuku neposlal. Keďže termín na predkladanie ponúk sa predĺžil, slovenská vláda má ešte čas si premyslieť, aký postoj zaujme v tejto transakcii. Rezort hospodárstva potvrdil pre portál vEnergetike.sk, že vláda sa tým bude zaoberať. „Vedenie ministerstva sa v prvej fáze primárne sústredilo na dostavbu tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce. Niekoľko mesiacov prebiehali intenzívne rokovania na najvyššej úrovni s cieľom dosiahnutia lepšej koordinácie a kontroly procesu. Tento proces by mal byt uzatvorený na valnom zhromaždení Slovenských elektrární. Následne sa budeme zaoberať výhodnosťou, alebo nevýhodnosťou kúpy akcii,“ povedala hovorkyňa ministra hospodárstva Miriam Žiaková.
Zahalené rúškom tajomstva
Nateraz je na sto percent známe, že Enel obdržal od potenciálnych nových investorov najmenej tri ponuky. Tento fakt potvrdila minulý týždeň samotná talianska skupina. Tento týždeň sa priznali dvaja investori, že nezáväzné ponuky Enelu poslali. Ide o českú energetickú skupinu ČEZ a slovenskú rafinériu Slovnaft (ovládanú maďarskou skupinou MOL), ktorá ponuku podala spoločne s maďarskou spoločnosťou MVM Group. Či ide v ich prípade o ponuky, ktoré Enel avizoval minulý týždeň, alebo ide o dve úplne nové ponuky dnes nie je jasné. Taliani totiž nechcú zatiaľ nič konkrétne prezradiť. „Potvrdzujeme prijatie niekoľkých nezáväzných ponúk na kúpu 66 % akcií v Slovenských elektrárňach, vrátane ponúk konzorcia MOL a MVM a spoločnosti ČEZ. Nemôžeme uviesť mená ďalších potenciálnych kandidátov ani počet ponúk, ktoré sme prijali,“ konštatovala hovorkyňa Enelu. Prednedávnom sa hovorilo o záujme čínskej spoločnosti China National Nuclear Corporation (CNCC), média neustále špekulujú aj o českej spoločnosti Energetický a průmyslový holding (EPH). Významné európske spoločnosti, ako E.ON, RWE či EDF nechceli špekulácie na trhu komentovať, respektíve sa k tomu vôbec nevyjadrili.
Mochovce môžu byť problémom
Predĺženie termínu na posielanie nezáväzných či záväzných ponúk na kúpu elektrární môže veľmi ľahko súvisieť aj s dostavbou tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce. Viacerí potenciálni investori totiž majú s týmto projektom menší či väčší problém. Taliansky Enel si predĺžením termínu tak mohol vytvoriť čas na to, aby problém s nedostavanými blokmi spolu s druhým akcionárom, čiže štátom, vyriešil tak, aby už neboli prekážkou pri prípadnom predaji dvojtretinového podielu elektrární. Definitívne treba vyriešiť najmä rozpočet na dostavbu mochoveckých blokov, ktorý sa stále navyšuje, a v súčasnosti je potrebné ešte akcionármi schváliť na tento projekt dodatočných 800 miliónov eur na konečných 4,6 miliárd eur. Definitívne treba potvrdiť aj termíny dostavby tretieho a štvrtého bloku, čiže november 2016 respektíve rok 2017.
Odíde Enel zo Slovenska?
Na konci dňa však môže nastať aj situácia, že nový investor do elektrární ani nepríde. Samotný Enel to nevylučuje. Prostredníctvom svojich predstaviteľov neraz zopakoval, že ak nepríde zaujímavá ponuka od potenciálnych investoroch, nič sa predávať nebude. Teórii, že nakoniec Enel zostane v elektrárňach majoritným akcionárom, nahráva okrem množstva otvorených záležitostí v slovenskom podniku ešte z čias privatizácie Slovenských elektrární aj fakt, že sa Taliani rozhodli zbaviť 22-percentného podielu v španielskej Endese (v súčasnosti v nej vlastnia 92 % akcií). Z predaja týchto akcií by mohol Enel utŕžiť viac ako tri miliárdy eur. Tie by mohli smerovať na zníženie dlhu a Taliani by tak už nemuseli nutne predávať iné aktíva, vrátane tých slovenských.