Prešovský samosprávny kraj (PSK) spojil vysokoškolské a stredoškolské vzdelávanie s podnikateľskou sférou v ďalšej zo svojich sektorových konferencií. Tentoraz na tému obnoviteľných a alternatívnych zdrojov energie. Na konferencii predstavili nové technológie, inovácie aj SMART riešenia.
Pritiahla desiatky hostí
Nechýbala ani prehliadka elektromobilov, vodíkovej trojkolky či nabíjacej elektrostanice, ktorá do Krajskej galérie v Prešove pritiahla desiatky hostí.
Ako informovala Lea Lehotská z oddelenia komunikácie Úradu PSK, sektorová konferencia v Krajskej galérii v Prešove bola šiestou z radu podujatí, ktoré kraj pripravuje od roku 2022 v rámci Národného projektu Zlepšenie stredného odborného školstva v PSK. Znovu sa zamerala na sieťovanie vedomostí a vzdelávania vysokého a stredného školstva a na ich prepojenie s trhom práce.
„Študentom praktickým spôsobom priblížila vývoj a moderné technológie v oblasti energetiky, ktoré spolu so znižovaním uhlíkovej stopy prispievajú k udržateľnému rastu a rozvoju regiónu,“ vysvetlila Lehotská.
Poznatky o inováciách
Ako dodala, podujatie prinieslo teoretické aj praktické poznatky o inováciách v oblasti energetiky či klimatickej zmeny a taktiež praktické ukážky najnovších SMART technológií.
Slovensko bude mať v rámci plánu obnovy ďalších 403 miliónov eur, vláda tam pridala novú kapitolu REPowerEU
„Boli to automobil na elektrický pohon, trojkolka na vodík a stĺp verejného osvetlenia s integrovanou nabíjacou elektrostanicou,“ konkretizovala Lehotská.
„Prešovský samosprávny kraj pripisuje SMART riešeniam v rámci miest a obcí veľký význam. Podporuje akékoľvek snahy o zefektívnenie zberu ich dát a následné zdieľanie prostredníctvom otvorených platforiem, akou bolo aj podujatie v prešovskej galérii,“ dodala.
Integrácia nabíjacích staníc
Podujatie hostilo aj biznis sektor v téme integrácie nabíjacích staníc do energetických systémov obcí. Nízko tlakové vodíkové technológie predstavili zástupcovia Technickej univerzity v Košiciach.
„Prešovská krajská samospráva má záujem tieto technológie ďalej aplikovať do vyučovacieho procesu na stredných odborných školách,“ vysvetlila Lehotská s tým, že vhodným doplnením duálneho systému vzdelávania na týchto školách je aj téma využívania obnoviteľných zdrojov energie.