Ropná a plynárenská skupina MOL v prvom polroku tohto roka dosiahla zisk pred úrokmi, zdanením a odpismi (EBITDA) vo výške 975 mil. USD, pričom v druhom štvrťroku výrazne klesol v dôsledku pandémie a ekonomickej krízy. Firma o tom informovala v tlačovej správe, ktorú v piatok poskytla agentúre SITA. „Skupina MOL čelila v druhom štvrťroku 2020 bezprecedentným výzvam, od významných zdravotných a bezpečnostných rizík vyplývajúcich z pandémie až po zásadné problémy pri prevádzkovaní našich závodov počas obmedzenia pohybu obyvateľstva. Napriek tomu sme si zachovali finančnú silu,“ uviedol predseda predstavenstva Zsolt Hernádi.
Ziska EBITDA divízie Upstream v druhom štvrťroku klesol na 112 mil. USD a za celý prvý polrok na 297 mil. USD, čo bolo ovplyvnené kolapsom cien ropy a plynu. Čistý CCS EBITDA divízie Downstream v druhom štvrťroku výrazne klesol na 110 mil. USD v dôsledku prepadu rafinérskych marží od polovice mája do zápornej hodnoty. Výsledky za celý prvý polrok boli lepšie a čistý CCS EBITDA bol na úrovni 405 mil. USD, čo bol medziročný rast o 0,5 percenta.
Obmedzenia mali vplyv aj na predaje
Služby zákazníkom boli voči kríze odolné a EBITDA v tomto segmente sa v domácich menách nezmenil. V dolárovom vyjadrení v druhom štvrťroku klesol o 6 percent na 111 mil. USD. Aj keď celkové objemy predaja sa v druhom štvrťroku v dôsledku celoplošného obmedzenia pohybu obyvateľstva počas pandémie COVID-19 medziročne prepadli o takmer 22 percent, za celý prvý polrok bol EBITDA v tomto segmente v sume 199 mil. USD, čo bolo len o niekoľko percent menej ako pred rokom. EBIDTA segmentu Midstream, čiže v preprave zemného plynu, sa v druhom štvrťroku medziročne takmer zdvojnásobil na 45 mil. USD a za celý prvý polrok dosiahol sumu 116 mil. v USD, a to vďaka vyššej prepravnej kapacite a nižším prevádzkovým výdavkom.
Skupina MOL je integrovaná medzinárodná ropná a plynárenská spoločnosť so sídlom v Budapešti. Je aktívna vo viac ako 40 krajinách a má 25 tis. zamestnancov. V súčasnosti sú výrobné aktivity MOL-u v 9 krajinách a aktíva na vyhľadávanie prírodných zdrojov sú v 13 krajinách. Skupina MOL prevádzkuje tri rafinérie a dva petrochemické závody v rámci integrovaného riadenia dodávateľského reťazca v Maďarsku, na Slovensku a v Chorvátsku. Vlastní tiež sieť 1 993 čerpacích staníc v 10 krajinách strednej a juhovýchodnej Európy.