Napriek energetickej kríze, ktorá vedie k rastu účtov za energie a vyvoláva nespokojnosť v spoločnosti, krajiny Európskej únie (EÚ) zaujali opatrný postoj. Odmietli tak verejnú kampaň Španielska za rozsiahle reformy.
Ministri dopravy a energetiky 27 členských štátov EÚ sa na mimoriadnom zasadaní v Luxemburgu rozhodli pre dočasné a cielené opatrenia s cieľom pomôcť zraniteľným domácnostiam a firmám prekonať energetickú krízu, o ktorej sa predpokladá, že potrvá do apríla. Informuje o tom spravodajský portál Euronews.
Návrh Španielska
Prístup EÚ je založený na takej pomoci, ako je štátna podpora a redukcia daní, pričom viac ako 20 členských krajín už ohlásilo zámer uplatniť niektoré z týchto opatrení. Keďže väčšina štátov je pri uspokojovaní dopytu po elektrine stále závislá od fosílnych palív, konečnú cenu elektriny často určuje cena uhlia a zemného plynu.
Domácnosti by vďaka regulácii cien energií nemali byť zdražovaním výrazne dotknuté
Ak plyn zdražie, zvýši sa cena elektriny, hoci zdroje čistej lacnejšej energie tiež prispievajú k celkovej energetickej ponuke. Španielsko preto navrhuje, aby sa celková cena elektriny vypočítavala ako priemerná cena všetkých energetických zdrojov. Krajina zároveň chce stanovenie maximálnej ceny elektriny vyrábanej zo zemného plynu.
Ďalšie stretnutie v Bruseli
Eurokomisárka pre energetiku Kadri Simsonová však obhajovala súčasný rámec stanovovania cien a označila ho za najefektívnejšiu metódu, ktorá garantuje pravidelné dodávky, bráni výpadku prúdu, podporuje hospodársku súťaž a zrýchľuje prechod k obnoviteľným zdrojom.
V súvislosti s návrhom Španielska vytvoriť strategické rezervy plynu pre celú Európsku úniu sa zdalo, že eurokomisárka je ochotnejšia o tejto myšlienke diskutovať.
Lídri Európskej únie budú mať ďalšiu príležitosť diskutovať o problematike rastúcich cien energií na nasledujúcom samite, ktorý je naplánovaný na polovicu decembra v Bruseli.