Pri Záhorskej Vsi v malackom okrese objavili ložisko horľavého zemného plynu. Firma Nafta chce z ložiska vyťažiť 65 miliónov metrov kubických plynu.
Neďaleko obce Záhorská Ves v malackom okrese by sa onedlho malo začať s ťažbou zemného plynu. Spoločnosť Nafta tam totiž objavila ložisko horľavého zemného plynu. Podľa vykonaného prieskumu sa v ložisku nachádza takmer 92 miliónov metrov kubických celkových zásob horľavého plynu. Podnik si trúfa z celkových zásob vyťažiť necelých 65 miliónov metrov kubických plynu. „Ložisko horľavého zemného plynu Záhorská Ves bolo overené geologickým prieskumom a na základe jeho výsledkov bolo preukázane, že je to ložisko zemného plynu, ktorého ťažba bude rentabilná,“ uviedla spoločnosť Nafta vo svojom investičnom zámere, ktorý predložila na posúdenie vplyvov na životné prostredie (EIA).
Miliónová investícia
Preto, aby spoločnosť mohla začať s ťažbou plynu v juhozápadnej oblasti Záhorskej nížiny, musí investovať približne 6,3 milióna eur. Obvodný banský úrad už v roku 2012 vydal rozhodnutie o určení Dobývacieho priestoru Záhorská Ves, ktorý sa rozprestiera na ploche tri milióny metrov štvorcových. Nafta chce začať s dobývaním výhradného ložiska najneskôr v lehote troch rokov odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o určení dobývacieho priestoru. S ťažbou plynu v spomínanom ložisku by sa teda malo začať v roku 2015. Nafta predpokladá, že životnosť ložiska skončí zhruba v roku 2030.
Najskôr dve sondy
Firma Nafta plánuje začať ťažiť horľavý zemný plyn pri Záhorskej Vsi dvoma ťažobnými sondami. V prvej etape bude využívaná len jedna sonda, pričom sa predpokladá, že počiatočná ročná ťažba bude na úrovni zhruba štyri až päť tisíc metrov kubických plynu ročne. V prípade pozitívneho výsledku sa začne využívať aj ďalšia sonda a objem ročnej ťažby môže dosiahnuť úroveň 10 až 15 tisíc metrov kubických plynu. „V priebehu dobývania ložiska sa budú spresňovať znalosti o rozmiestnení zásob, o ich kvalite a o optimálnom režime ťažby v závislosti na vývoji produkčných vlastností sond,“ píše sa v investičnom zámere. Dobývanie ložiska Záhorská Ves chce spoločnosť Nafta realizovať samotkovou ťažbou. „Nevyžaduje si náročné terénne zásahy do poľnohospodárskej pôdy, ani lesných pozemkov,“ uvádza sa v zámere.
Na vlastné zásoby sa nespoliehajme
Na Slovensku sa vyťažia len zhruba dve percentná z celkovej spotreby plynu. Vlani pritom slovenskí odberatelia spotrebovali päť miliárd metrov kubických plynu. Zhruba 98 % domácej spotreby plynu tak tvorí import. Ministerstvo hospodárstva SR ako aj Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR prognózujú, že ťažba plynu na Slovensku bude klesať. „V ťažbe zemného plynu z existujúcich tuzemských vlastných zdrojov sa naďalej predpokladá mierny pokles produkcie plynu,“ uviedol regulačný úrad v Národnej správe. „V dlhodobom horizonte sa predpokladá pokračovanie ťažby zemného plynu zo súčasných zdrojov s klesajúcim trendom,“ dodal rezort hospodárstva vo svojej správe.
Našli miliardy kubíkov plynu
Prieskumom a ťažbou zemného plynu či ropy na Slovensku sa zaoberá najmä akciová spoločnosť Nafta. Tá má povolenie na prieskumnú činnosť pokrývajúcu dve tisíc kilometrov štvorcových a povolenie na ťažbu s výmerou viac ako tristo kilometrov štvorcových. Firma Nafta celkovo objavila na Slovensku 26 ložísk ropy a plynu, pričom prevažná väčšina zásob ropy a plynu bola objavená v období od 50. do 80. rokov minulého storočia. Maximálna ťažba ropy sa dosiahla v roku 1963 s objemom 0,63 milióna barelov ročne; najviac plynu za rok sa vyťažilo v roku 1959 v objeme 1,3 miliardy metrov kubických. Na slovenskom území počas storočnej histórie objavili ložiská s celkovým objemom viac ako 25 miliárd metrov kubických geologických zásob zemného plynu. Taktiež sa našlo 3,7 milióna ton ropy a takmer 0,4 miliónov ton gazolínu. Objavené ložiská sú sústredené najmä v Záhorskej nížine, hlavne v okolí miest Malacky a Gbely a na Východoslovenskej nížine.
Akcie kupuje EPH
Spoločnosť Nafta podniká v oblasti skladovania a budovania podzemných zásobníkov zemného plynu na Slovensku. Taktiež sa zameriava na prieskum a ťažbu uhľovodíkov. Skladovacia kapacita systému podzemných zásobníkov zemného plynu, prevádzkovaného spoločnosťou Nafta, predstavuje v súčasnosti 2,3 miliárd metrov kubických. Ako vyplýva z informácií zverejnených na internetovej stránke spoločnosti Nafta, jej majoritným, 56,15-percentným akcionárom, je Slovenský plynárenský priemysel. Nemecká spoločnosť E.ON Ruhrgas International GmbH vlastní 40,45 % akcií. Tie však mala koncom minulého roka odkúpila česká spoločnosť Energetický a průmyslový holding (EPH).