Štát zrejme zabudol v boji s drahými energiami na zraniteľných odberateľov energií mimo domácností. Ide o malé a stredné podniky, ktorým určuje cenu energií Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Odberateľom, ktorých ročná spotreba nepresahuje 30 megawatthodín v elektrine a 100 megawatthodín v plyne, už posielajú dodávatelia energií niekoľkonásobné vyššie zálohové platby.
„Brutálne zvesti“
Predseda parlamentného hospodárskeho výboru Peter Kremský plánuje situáciu so zainteresovanými čo najrýchlejšie riešiť.
Viac o téme: Energetická kríza
„Už dnes a zajtra sa ako predseda hospodárskeho výboru parlamentu stretávam s predsedom Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, zástupcami energetických firiem i ministerstva hospodárstva. S týmto musíme niečo urobiť. Na výkyvy na svetových trhoch a energetickú vojnu nemôžu doplatiť najslabší. Ani najslabší podnikatelia a najmenšie obce,“ napísal na sociálnej sieti Kremský.
Ministerstvo hospodárstva plánuje ďalšiu pomoc v boji proti vysokým cenám energií, určená bude zraniteľným odberateľom
Podľa poslanca za OĽaNO drobným podnikateľom a rôznym združeniam, ale aj malým obciam, od začiatku januára začali chodiť „brutálne zvesti“.
Zálohová faktúra na elektrinu
„Volá sa to zálohová faktúra na elektrinu. Cena? 500 až 650 eur za megawatthodinu bez DPH. Zhruba 5 až 6-krát viac ako vlani,“ upozornil Kremský, podľa ktorého je to výsledok regulácie energetiky a trhu s elektrinou, aká funguje na Slovensku.
Výrobcovia a dodávatelia tepla musia pri fakturácii ceny postupovať podľa nariadenia vlády, nie podľa ÚRSO
Šéf hospodárskeho výboru pripomenul, že elektrina toľko stála na burze iba možno počas 2 až 3 týždňov v auguste, počas cenového výkyvu, keď zavládol strach z nedostatku zemného plynu v Európe.
„Teraz stojí 150 až 200 eur za megawatthodinu. Ale slovenskí živnostníci za ňu majú platiť trojnásobok počas celého roka??? To tak jednoducho nemôže byť!,“ zdôraznil Kremský.