Cez aktuálne letné obdobie, ktoré je posledným pred blížiacimi sa parlamentnými voľbami, vám prinášame postoje jednotlivých politických strán, ktoré sa budú uchádzať v marci o vaše hlasy, k slovenskej energetike. Prvou témou je predaj Slovenských elektrární.
Talianska spoločnosť Enel by chcela do konca tohto roka predať aspoň časť z 66-percentného podielu Slovenských elektrární, ktoré vlastní. Aj keď sa v kuloároch rozpráva, že súčasná vláda Roberta Fica bude naťahovať proces predaja elektrární až do parlamentných volieb, isté je, že Taliani potrebujú už tento rok znížiť dlh svojej energetickej skupiny. Opýtali sme sa preto všetkých relevantných politických strán, ktoré sa v ostatnom období vyskytujú v politických prieskumoch, aký postoj by zaujali k procesu predaja elektrární, keby takúto možnosť mali po získaní dôvery od voličov.
Známy názor Smeru-SD
Postoj v súčasnosti vládnucej strany Smer-SD netreba zainteresovaným zrejme bližšie opisovať. Ich líder Robert Fico ako súčasný slovenský premiér sa už viackrát vyjadril, že jeho vláda sa bude snažiť o posilňovanie štátu v slovenskej energetike, nevynímajúc ani Slovenské elektrárne. Preto sme z tlačového oddelenia strany Smer-SD nemohli inú odpoveď ani očakávať. „Navýšiť podiel štátu v Slovenských elektrárňach tak, aby efektívne riadil a kontroloval tento strategický podnik je záujmom súčasnej vlády. Ide však o veľmi vážne rozhodnutie, preto mu musia predchádzať analýzy a rokovania, z ktorých vyplynie, že to bude pre Slovensko výhodná transakcia,“ uviedla pre portál vEnergetike.sk hovorkyňa Smeru-SD Ľubica Končalová. Teda ani z centrály vládnucej strany sme sa nedozvedeli, či štát pod vedením ich strany pôjde po kúpe celého predávaného podielu, alebo iba napríklad po 17-percentnom podiele, tak aby štát navýšil svoj podiel v elektrárňach na 51 %.
Kupovala by aj SIEŤ
Politická strana SIEŤ by taktiež šla do kúpy Slovenských elektrární. „Myslíme si, že minimálne o tých 17 percent by štát usilovať mal,“ uviedla hovorkyňa strany Karolína Ducká. Podľa Siete by sa však mala popri posilňovaní pozícii štátu v slovenskej energetike prijať aj legislatíva hovoriaca o hmotnej zodpovednosti zástupcov štátu v podniku s jeho majetkovou účasťou. „V opačnom prípade sa znovu raz môže stať, že podiel štátu sa stane priestorom pre lúpežné prepadnutia zo strany biznispolitického zákulisia. Vládna strana tieto praktiky priviedla do dokonalosti a odúča ľudí od možnosti, že by štát mohol byť efektívny vlastník. Myslíme si, že pri presadení princípu osobnej zodpovednosti a vylúčení schránkových firiem zo všetkých obchodov so štátom by štátny podiel v strategických podnikoch mohol mať svoju hodnotu,“ konštatovala Ducká.
KDH neradí kupovať iba 17 %
Podľa kresťanských demokratov, ak sa rozhodne štát kúpiť nejaký podiel v Slovenských elektrárňach, tak nech to je celý predávaný 66-percentný. „Tento variant je však podmienený investovaním značného finančného kapitálu zo strany štátu, ktorým vláda v súčasnosti nedisponuje a v blízkej budúcnosti bez navýšenia deficitu verejných financií ani disponovať zrejme nebude,“ uviedol podpredseda KDH Ján Hudacký. Rozhodne neodporúča vláde odkúpiť iba 17-percentný podiel. „V prípade rozhodnutia o odkúpení 17 % podielu vyvstáva otázka, kto bude ochotný odkúpiť minoritný 49 % podiel elektrární a znášať budúce záťaže. Tento variant by zrejme nebol priechodný, pokiaľ by vláda, už ako majoritný akcionár neposkytol novému minoritnému akcionárovi určité kompenzačné ústupky. Tieto môžu mať negatívny dopad na výnosy štátu z hospodárenia Slovenských elektrární, a teda aj na verejné financie,“ myslí si Hudacký. Na konci dňa však aj on pripustil, že nový investor bude pre štát a pre stabilitu verejných financií pravdepodobne najlepším riešením. „Nový investor by mal prevziať na seba všetky záväzky vrátane dokončenia Mochoviec. Je možné, aby vláda podmienila prevzatie 66 % podielu SE novým investorom aj ďalšími podmienkami, ktoré jej zaistia vyššiu mieru intervencií do rozhodovania orgánov spoločnosti, napríklad v prípade významných stratégických rozhodnutí alebo riešenia vážnych krízových situácií,“ doplnil Hudacký.
Most-Híd je proti
Podľa politickej strany Most-Híd by štát nemal mať snahu o vstup do Slovenských elektrární, keďže v minulosti sa ukázalo, že nedokázal byť tak efektívny, ani ziskový ako zahraničný investor. „Kroky súčasnej vlády pritom považujeme za rozporuplné, keďže vytvárajú zlé meno Slovenska v očiach zahraničných investorov. Návrh zo strany vlády talianskemu Enelu na odkúpenie len 17 % akcií štátom možno považovať za nereálny, keďže takýmto obchodom by sa Enel stal minoritným akcionárom a navyše by musel dostavať Mochovce, nehovoriac o tom, že ich podiel by bol pre akéhokoľvek nového investora už nezaujímavý,“ uviedol hovorca strany Matej Kováč.
Národniari chcú všetko
Slovenská národná strana (SNS) by kúpila od Talianov celý predávaný 66-percentný podiel. „Vlastníctvo strategických podnikov štátom, za taký podnik považujeme aj Slovenské elektrárne, je jednou z našich priorít,“ dodala tlačová tajomníčka SNS Zuzana Kohútková. Národniari chcú dokonca v prípade, ak im dajú voliči možnosť, zákonom definovať strategické podniky a striktne zakázať akejkoľvek vláde nakladať s majetkovými právami v strategických spoločnostiach tak, aby stratila nad nimi majoritnú kontrolu. Medzi strategické podniky by samozrejme patrili aj tie z odvetvia energetiky.
Liberáli by nekupovali nič, predali by zvyšok
Strana Sloboda a Solidarita (SaS) je presvedčená, že štát by nemal nič kupovať. Dokonca by navrhovala predať štátne akcie v slovenskom dominantnom výrobcovi elektriny. „Aj v súvislosti s anexiou VD Gabčíkovo Vodohospodárskou výstavbou, termínovými ťahanicami pri dostavbe Mochoviec, ako aj neúmerným úverovým zaťažením Slovenských elektrární si myslíme, že Slovenská republika by v žiadnom prípade nemala vstupovať kúpou ďalších akcií do tohto podniku. Pre Slovensko by bolo najvhodnejším riešením sa svojho zvyšného 34-percentného podielu zbaviť a doprivatizovať Slovenské elektrárne,“ uviedol tímlíder SaS pre energetiku Karol Galek. Napríklad kúpou 17-percentného podielu Slovenských elektrární a získaním majority by štát prevzal aj všetky problémy spojené s dostavbou tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce, či rekonštrukciu tepelných elektrární, ktoré od budúceho roka budú musieť spĺňať nové environmentálne limity.
Portál vEnergetike.sk oslovil k tejto téme aj politické strany OĽaNO, NOVA, SMK, SKOK, SDKÚ-DS a Šanca. Odpovede od týchto strán sme však neobdržali ani dva týždne po stanovenom termíne.