Podľa ochranárov je memorandum súvisiace s možnou ťažbou uránu na Jahodnej pri Košiciach v rozpore s platným geologickým zákonom a ohrozuje ústavné práva občanov
Žiadosť o zrušenie memoranda o porozumení súvisiace s možnou ťažbou uránu v Jahodnej pri Košiciach v utorok novému ministrovi hospodárstva Pavlovi Pavlisovi zaslala Základná organizácia Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny Košice 2013.
Ochrancovia prírody požadujú odstúpenie od memoranda
„Žiadame, aby ste sa urýchlene zasadili za odstúpenie Ministerstva hospodárstva SR od Memoranda o porozumení a spolupráci v energetickom sektore medzi Ministerstvom hospodárstva Slovenskej republiky a European Uranium Resources, podpísaného vaším predchodcom, pretože je v rozpore nielen s platným geologickým zákonom zakazujúcim dobývanie rádioaktívnych nerastov, ale najmä s ústavnými právami občanov. Taktiež vás chceme požiadať, aby ste sa zasadili za zmenu nesúhlasných stanovísk ministerstva a banských úradov týkajúcich sa územných plánov, ktoré sú pre samosprávy prekážkou plnenia zákonom určených úloh pri plánovaní svojho rozvoja,“ uvádza sa v liste ministrovi Pavlisovi, ktorý agentúre SITA poskytol člen ochranárskej organizácie Ladislav Rovinský.
Odvolávajú sa na ústavu
Ochranári ministra upozornili na ústavné právo občanov Košíc a okolia na zdravie a priaznivé životné prostredie, ktoré je ohrozované plánovanou ťažbou uránu v rekreačnej lokalite Jahodná iba dva kilometre od obývaných oblastí Vyšný Klátov, resp. šesť kilometrov od Košíc, a v blízkosti zdrojov pitnej vody. Ako sa uvádza aj v dôvodovej správe k nedávno schválenej vládnej novelizácii geologického zákona, slovenská ústava zaručuje každému právo na priaznivé životné prostredie a právo na ochranu zdravia. Dobývanie rádioaktívnych nerastov predstavuje činnosť s výrazným zásahom do práva na priaznivé životné prostredie a má veľký potenciál ho ohroziť a poškodiť a tiež predstavuje zásah do zdravia populácie.
„Váš predchodca, bývalý minister Malatinský, konal v rozpore s týmto ústavným právom, keď 14. decembra 2012 v Bratislave podpísal bez vedomia občanov aj volených predstaviteľov Košíc a Košického samosprávneho kraja Memorandum o porozumení a spolupráci v energetickom sektore s kanadskou banskou firmou European Uranium Resources, v ktorom sa v súvislosti s ťažbou uránu v Jahodnej jednoznačne píše, že ministerstvo bude podporovať povoľovací proces,“ uvádzajú ochranári. Poukazujú na skutočnosť, že napriek opakovaným naliehavým výzvam, ktoré exministrovi Malatinskému adresovala nielen ZO SZOPK Košice 2013, ale aj poslanci mestského zastupiteľstva v Košiciach a poslanci zastupiteľstva Košického samosprávneho kraja, minister neodstúpil od memoranda. Podľa ochranárov tým naznačil, že bez ohľadu na názor a postoje dotknutej verejnosti ako minister hospodárstva s ťažbou uránu v Košiciach do budúcnosti počíta. Navyše, ministerstvo hospodárstva a jemu podriadené orgány s rozhodovacou právomocou – banské úrady – zablokovali nesúhlasnými stanoviskami snahu samospráv o zakotvenie zákazu ťažby uránu v záväznej časti svojich územných plánov.