Jedná sa o kauzy údajne nezákonného odobratia podpory výrobcom elektriny z OZE, zavedenia poplatku nazývaného G-komponent a kauza takzvaného „stop-stavu“ distribučných spoločností.
Európska komisia (EK) vraj začala prešetrovať Slovensko pre tri energetické kauzy. Tvrdí to Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI). „Sťažnosť slovenských výrobcov zelenej energie padla na úrodnú pôdu. Vo štvrtok nám prišiel oficiálny list Európskej komisie, ktorá po ročnom vyhodnocovaní dôkazov začína v rámci svojho systému EU Pilot oficiálne prešetrovať, či Slovensko neporušilo európsku legislatívu v troch energetických kauzách,“ informovala asociácia. Ide o kauzy údajne nezákonného odobratia podpory výrobcom elektriny z obnoviteľných zdrojov energií (OZE), zavedenia poplatku nazývaného G-komponent a kauzu takzvaného „stop-stavu“ distribučných spoločností.
Ministerstvo chystá stanovisko
Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky k požiadavke EK v určenom termíne zašle svoje stanovisko. „Dovoľujeme si poznamenať, že začatie šetrenia na základe sťažnosti neznamená porušenie predpisov EÚ, ale ide o objasnenie otázok nastolených v súvislosti so šetrením,“ reagovala hovorkyňa ministra hospodárstva Miriam Žiaková.
Tri kauzy
Kauza odobratia podpory vypukla koncom roka 2014, kedy zhruba 1 200 výrobcom zelenej elektriny odobrali štátnu podporu pre nesplnenie zákonom daných oznamovacích predpisov. Kauza G-komponent sa týka poplatku, vďaka ktorému musia výrobcovia elektriny platiť prenosovej sústave, respektíve distribučným spoločnostiam za to, že do siete dodávajú energiu. Kauza paušálneho „stop stavu“ sa má týkať distribučných spoločností, ktoré podľa SAPI odmietajú pripájať nové zdroje energie do siete. „Toto trvá už dva roky a výsledkom je, že nepribúdajú žiadne nové zelené zdroje. Navyše, nebola zverejnená žiadna technická štúdia, ktorá by tento stav zdôvodňovala,“ dodala asociácia.
Európsky proces
EU Pilot je určený na to, aby sa komisia zaoberala žiadosťami o informácie a sťažnosťami občanov a podnikov v súvislosti s otázkou správneho uplatňovania práva EÚ. Štát musí odpovedať na otázky komisie do desiatich týždňov. Európska komisia má taktiež desať týždňov na vyhodnotenie. „Ak odpovede nie sú uspokojivé, potom môže začať infringement a ten sa môže skončiť žalobou na Súdnom dvore,“ konštatovala SAPI.