Minister financií Peter Kažimír je presvedčený, že k zásahom súčasnej vlády do podnikania Slovenských elektrární nemuselo prísť, keby bola privatizácia druhou vládou Mikuláša Dzurindu urobená dôkladne.
Správanie sa súčasnej vlády Roberta Fica v prípade Slovenských elektrární (SE) nijako neohrozí pozitívne vnímanie slovenského investičného prostredia zahraničnými investormi. Aspoň si to myslí minister financií Peter Kažimír. „Každý investor, ktorý sa rozhoduje pre veľkú investíciu alebo rozširovanie investície, si jasne uvedomuje stabilitu nášho prostredia. Aj z hľadiska politického aj z hľadiska ekonomického. Enel ako veľká skupina má aj svoje problémy, takže toto nie sú neznáme veci, ktoré by mali vnášať nejaký tieň na investorské prostredie na Slovensku,“ povedal po rokovaní vlády Kažimír.
Hochštaplerská privatizácia
Minister financií je presvedčený, že k zásahom súčasnej vlády do podnikania Slovenských elektrární nemuselo prísť, keby druhá vláda Mikuláša Dzurindu urobila privatizáciu dôkladne. „Bohužiaľ, v prípade elektrární my len žneme to, čo sa tu udialo pred desiatimi rokmi, keď sa privatizovali elektrárne. Je to spackaný privatizačný príbeh, ktorý je zaťažený desiatkami sporov, vzájomnými nárokmi jednej aj druhej strany. Lietajú tu stámilióny. To je bohužiaľ dôkaz o hochštaplerskom prístupe, ako sa nemá predávať štátny majetok,“ konštatoval.
Od Gabčíkova po Mochovce
Vládny kabinet začiatkom tohto týždňa prevzal pod plnú kontrolu Vodnú elektráreň Gabčíkovo. Tú tak už prevádzkuje štátny podnik Vodohospodárska výstavba. Dovtedy prevádzkovali vodnú elektráreň Slovenské elektrárne na základe zmluvy o prenájme podpísanej po ich privatizácii, ktorú však vláda v decembri minulého roka vypovedala. Okrem gabčíkovskej elektrárne má štát so Slovenskými elektrárňami niekoľko súdnych sporov či nevyrovnaných záležitostí, ako napríklad vysporiadanie sa za privatizáciu.
Štátu sa taktiež nepáčil postup Slovenských elektrární, v ktorých majoritný 66-percentný podiel drží od roku 2006 taliansky Enel, pri dostavbe dvoch jadrových mochoveckých blokov. Nepozdáva sa mu meškanie dostavby či viaceré navyšovanie rozpočtu potrebného pre dostavbu Mochoviec. Slovenské elektrárne vlani taktiež navštívili niekoľkokrát policajti. Premiér Robert Fico v utorok v parlamente oznámil, že sa už vedú dve trestné stíhania týkajúce sa privatizácie slovenského dominantného výrobcu elektriny. V neposlednom rade elektrárne preveruje aj Najvyšší kontrolný úrad, ktorý tam v jeseni minulého roka poslali na popud ministra hospodárstva poslanci Národnej rady SR.