Slovensko pokračuje v rozvoji jadra. Budúcich slovenských jadrových expertov budú pomáhať vychovávať aj Francúzi. Slovenská technická univerzita (STU) v Bratislave už podpísala memorandum o spolupráci s francúzskou spoločnosťou Framatome.
Ako, informovalo Ministerstvo hospodárstva SR, cieľom memoranda je stimulovať a podporovať vzdelávacie aktivity v oblasti jadrovej energie a výskumnú spoluprácu.
Dôležitý rozvoj pre budúcnosť
„Rozvoj jadrovej energetiky je dôležitý pre budúcnosť Slovenska, pričom sa musíme sústrediť nielen na samotné technológie, ale aj na vzdelávanie odborníkov, ktorí ich obsluhujú,“ povedala pri príležitosti podpisu memoranda podpredsedníčka vlády SR a ministerka hospodárstva Denisa Saková.
Výroba elektriny z vetra by v roku 2025 mala predbehnúť výrobu z jadrových elektrární, Slovensko však vietor prakticky nevyužíva
„Máme snahu nielen zachovať aktuálnu úroveň dominantného portfólia výroby elektriny z jadra, ale v budúcnosti aj zvyšovať podiel jadrových kapacít,“ doplnil ministerku štátny tajomník ministerstva hospodárstva Kamil Šaško.
„Slovenská technická univerzita disponuje kompetenciou v mnohých odboroch, ktoré sú pre bezpečné a spoľahlivé využívanie jadrovej energie nevyhnutné, a tak v rámci plnenia dnes podpísaných deklarácií predpokladám a osobne podporujem spoluprácu s Framatome naprieč všetkými pracoviskami,“ povedal rektor STU Oliver Moravčík.
Čistý energetický zdroj
Francúzska spoločnosť Framatome, ktorá je vo väčšinovom vlastníctve Électricité de France, sa venuje aktivitám v piatich hlavných oblastiach, ako sú návrhy jadrových elektrární, systémy zásobovania parou, dizajn a výroba palív a komponentov, integrácia systémov kontroly a riadenia, či prevádzka a údržba všetkých typov jadrových reaktorov.
Slovensko začalo s projektom malých modulárnych reaktorov, ich výstavba by sa mala začať po roku 2035
Jadrová energia bola v uplynulých dňoch na zasadnutí Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) v Paríži uznaná za čistý energetický zdroj. V rámci bilaterálnych stretnutí slovenský štátny tajomník Šaško rokoval na zasadnutí s partnermi z Maďarska a Českej republiky.
Podpora jadra na medzinárodnej scéne
Hlavnými témami boli aktualizácia Národného klimatického a energetického plánu a otázka zabezpečenia dodávok plynu po roku 2024. Na bilaterálnom rokovaní s výkonným riaditeľom IEA Fatihom Birolom Šaško zdôraznil kľúčovú úlohu jadrovej energetiky v SR a poďakoval za podporu politiky jadra na medzinárodnej scéne.
„Významnou udalosťou na zasadnutí bolo taktiež pristúpenie Lotyšska do IEA a tiež rozvíjajúca sa spolupráca s asociačnými krajinami, najmä s Indiou, budovanie strategického partnerstva s Ukrajinou a podpora prístupových procesov ďalších krajín do IEA, vrátane Izraelu,“ konštatovalo slovenské ministerstvo hospodárstva.