Slovenské elektrárne, člen skupiny Enel oddnes v rámci programu Energia pre kultúru osvetľujú fasádu Domu umenia/Kunsthalle. Dodávateľom inovatívneho osvetlenia v hodnote 40 000 eur je spoločnosť Enel Sole, vedúca európska spoločnosť v oblasti verejného a umeleckého osvetlenia. Unikátny projekt je jednou z aktivít v rámci spolupráce s Ministerstvom kultúry SR a Národným osvetovým centrom.
Dom umenia/Kunsthalle Bratislava, sídliaca v priestoroch Národného osvetového centra sa pridáva k uznávaným kultúrnym pamiatkam starého kontinentu osvetlených technológiou Enel Sole, ako sú napríklad záhrady Quirinale Prezidentského paláca v Ríme, Katedrála v talianskom Orvieto, koncertná hala Atheneul v Bukurešti, či Real Alcàzar v španielskej Seville.
Projekt zvyšuje atraktivitu fasády Kunsthalle zvýraznením jej charakteristických architektonických prvkov a prostredníctvom výberu svetelných zariadení. Budova bude vystupovať a zároveň harmonicky zapadať do svojho okolia, s umeleckým osvetlením, ktoré poskytne nehmotné spojenie medzi Kunsthalle a spoločnosťou. Malé LED projektory sú použité bez zásahu do architektúry mesta a životného prostredia a zároveň zabezpečia minimálnu spotrebu energie. Systém pracuje s kompletnou škálou farebného spektra a umožňuje nastavenie ľubovoľného počtu svetelných konceptov. Používa tri typy osvetlenia – difúzne a homogénne osvetlenie názvu budovy na vrchole fasády, dynamické osvetlenie naplno využívajúce rôzne farebné škály pre pásové okná a statické architektonicko-funkčné (biela) osvetlenie pre stĺpy na prízemí.
„Sme radi, že sme mohli prispieť k podpore kultúrneho dedičstva hlavného mesta. Zároveň sa podarilo dosiahnuť, aby systém osvetlenia popri svojej plnej funkčnosti mohol slúžiť aj ako zdroj umeleckej inšpirácie,“ uviedol Michele Bologna, riaditeľ externých vzťahov Slovenských elektrární, a.s., spoločnosti skupiny Enel. Ako dodal, systém osvetlenia je plne programovateľný a na tvorbu vizuálnych konceptov budú prizývaní významní domáci i zahraniční umelci pracujúci so svetlom. Inovatívny systém na báze LED technológie je zároveň až o 70 % úspornejší ako konvenčný systém osvetlenia.
Umenie v budove i na fasáde
„Ambíciou Domu umenia/Kunsthalle Bratislava je prekračovať hranice výstavných priestorov smerom k publiku a spolupodieľať sa na kultivácii verejných priestorov. V spolupráci so spoločnosťou Enel Sole sa nám podarilo pretvoriť fasádu Domu umenia na nový netradičný výstavný priestor. Vďaka programovateľnému svetelnému parku a spolupráci s prestížnymi domácimi a zahraničnými umelcami dávame Bratislave novú „dominantu”, ktorá by mala zmeniť doterajšiu fádnu tvár Námestia SNP. Ako prvý prijal pozvanie na vytvorenie „svetelnej symfónie” multimediálny umelec Peter Meluzín,“ povedal riaditeľ Slovenského centra vizuálnych umení Juraj Čarný.
Energia pre krajinu
Slovenské elektrárne prostredníctvom iniciatívy Energia pre kultúru – jednej z častí programu udržateľného rozvoja Energia pre krajinu – podporujú umenie, pamiatky a kultúru od roku 2008. V rámci tohto programu osvetlili napríklad Oravský hrad (2009), ktorý je najnavštevovanejšou historickou kultúrnou pamiatkou na Slovensku a vďaka tomuto projektu ho návštevníci môžu obdivovať aj vo večerných hodinách.
Spoločnosť Enel Sole, dcérska spoločnosť skupiny Enel, využíva najmodernejšie technológie osvetlenia (konkrétne biele a farebné LED); svetelné zdroje a diaľkovo ovládané zariadenia; pričom svetelné systémy sú inštalované v harmónii s pamiatkamii životným prostredím ako celkom. Enel Sole využíva elektrinu racionálne udržateľným spôsobom, optimalizuje jej spotrebu, znižuje produkciu svetelného smogu a zamedzuje disperzii svetla. Enel Sole manažuje služby verejného osvetlenia pre 3 700 obcí v Taliansku a prevádzkuje viac ako 2 150 000 svetelných bodov celkovo.
Slovenské elektrárne, a. s., spoločnosť skupiny Enel sú najväčším výrobcom elektriny na Slovensku. Hlavným akcionárom je od roku 2006 spoločnosť Enel so 66% podielom. Zvyšných 34% akcií vlastní Fond národného majetku, ktorého akcionárske práva vykonáva Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky. V roku 2014 Slovenské elektrárne vyrobili viac ako 20 000 GWh elektriny. Takmer 91% dodanej elektriny bolo vyrobenej bez produkcie skleníkových plynov, kombinujúc jadrové, vodné, fotovoltaické zdroje a biomasu.
Enel Sole je súčasťou skupiny Enel a jednou z vedúcich spoločností v Európe s rozsiahlymi skúsenosťami a kompetenciami v sektoroch verejného, umeleckého a dizajnového osvetlenia pre exteriér, interiér a kultúrne dedičstvo. Hlavnými zákazníkmi spoločnosti ENEL Sole je 3 700 obcí, v ktorých spoločnosť spravuje viac ako 2 150 000 svetelných bodov. Vďaka projektu priekopníckeho LED pouličného osvetlenia s názvom „Archilede“ , od roku 2009 Enel Sole nainštaloval 240 000 svetelných zdrojov, čím vytvoril kumulatívne úspory energie vo výške 148,2 GWh. Enel Sole navrhol viac ako 1200 projektov umeleckého osvetlenia, inštalovaných natrvalo alebo dočasne, a to v Taliansku a v zahraničí. Prístup svetelného dizajnu spoločnosti ENEL Sole sa zameriava na optimalizáciu spotreby energie, pričom vo svojich projektoch znižuje uhlíkovú stopu CO2 a svetelné znečistenie, podporuje inovácie a využívanie technológii najvyššej úrovne.