Od polovice roku 2016 by totiž mohli byť podľa Medzinárodnej agentúry pre energetiku dodávky ropy nižšie vzhľadom na pokles investícií a klesajúcu produkciu americkej ropy.
Krajiny by sa nemali pri tvorbe energetických politík spoliehať na to, že ceny ropy ostanú nízko. Od polovice roku 2016 by totiž mohli byť dodávky ropy nižšie vzhľadom na pokles investícií a klesajúcu produkciu americkej ropy. Uviedol to výkonný šéf Medzinárodnej agentúry pre energetiku (IEA) Fatih Birol.
Ak budú ceny aj naďalej na súčasných úrovniach, podľa Birola investície v ropnej oblasti pravdepodobne v roku 2016 poklesnú druhý rok po sebe, predovšetkým v regiónoch s vysokými nákladmi. Tento rok by mali investície klesnúť o viac ako pätinu. „Ak bude toto pravda, stane sa prvýkrát za dve desaťročia, že investície poklesnú dva roky za sebou,“ povedal Birol. „Mali by sme sa zamyslieť nad strednodobými a dlhodobými dôsledkami nedostatku investícií,“ upozornil.
Americká produkcia ropy už dosiahla svoje maximum a podľa Birola by mala v roku 2016 klesnúť o 400 tis. barelov denne. Odstránenie sankcií voči Iránu by však mohlo znamenať, že produkcia ropy sa do roka zvýši o 400 tis. až 600 tis. barelov denne. Prebytok ropy na trhu by mal pretrvať minimálne do polovice roku 2016. IEA v krátkodobom horizonte neočakáva výrazný rast cien.