Libanonský minister energetiky spustil na severe krajiny dva projekty. Tie by mali umožniť dodávky zemného plynu z Egypta, zlepšiť výrobu elektriny a rozšíriť zásobníky na zvýšenie zásob ropy.
Obnova Arabského plynovodu na prepravu plynu z Egypta do Libanonu prichádza v čase, keď krajinu trápi energetická kríza. Plynovod bol pritom v Libanone mimo prevádzky ešte skôr ako v roku 2011 vypukol vojnový konflikt v Sýrii.
Pracovníci egyptských plynární by mali na obnove plynovodu na území Libanonu začať pracovať v priebehu niekoľkých dní a prácu by mali dokončiť za približne dva mesiace.
Dodávka plynu
Egypt súhlasil, že bude Libanonu dodávať zemný plyn do elektrární cez Jordánsko a Sýriu. Sýrski experti pritom už dokončili práce vo vojnou zničenej krajine.
Agentúra AP v tejto súvislosti upozorňuje, že Spojené štáty a ďalšie západné krajiny uvalili na sýrsku vládu sankcie v súvislosti s jej rolou vo vojne, ktorá si vyžiadala takmer pol milióna mŕtvych a nezvestných a takmer polovicu populácie vysídlila, no USA podporili obnovenie dodávok zemného plynu z Egypta do Libanonu cez Sýriu.
Ročne by malo do Libanonu plynovodom prísť asi 650 miliónov metrov kubických plynu. Elektráreň Deir Ammar by vďaka tomu mala podľa ministra vyrobiť 450 megawattov elektriny, čo znamená denne tri až štyri hodiny dodávok navyše.
Rozšírenie a výstavba
Zároveň tiež spustili projekt na rozšírenie a výstavbu nových nádrží na uskladnenie ropných produktov v zariadení v Tripolise.
Libanon ešte v roku 2019 podpísal zmluvu s ruskou ropnou spoločnosťou Rosnefť, ktorá by mala upraviť a prevádzkovať zariadenia v Tripolise. Rosnefť by mal obnoviť a vybudovať nádrže, do ktorých sa vojde 150-tisíc metrov kubických strategických rezerv a neskôr by mohli dosiahnuť 250-tisíc metrov kubických.
Napokon by sa malo do nich vojsť 400-tisíc metrov kubických. Práce by sa mali začať renováciou troch nádrží a výstavbou troch nových. Projekt by mal trvať 18 mesiacov.