Slovensko podpísalo zmluvu o dodávkach skvapalneného LNG plynu, ktorý bude prúdiť cez Taliansko. Fyzické dodávky plynu sa začnú 1. októbra.
Taliansko je so svojou infraštruktúrou kľúčovým partnerom pre Slovensko z hľadiska diverzifikácie zdrojov prívodu plynu.
Znižovanie závislosti na Rusku
„Výrazne diverzifikujeme zdroje prívodu plynu a znižujeme našu závislosť na drahom ruskom plyne,“ oznámil predseda vlády Eduard Heger na brífingu počas svojej zahraničnej pracovnej cesty v Ríme.
Zmluva, ktorú podpísal Slovenský plynárenský priemysel (SPP), zabezpečí Slovensku plyn vo výške 10 % objemu zásobníkov. Tento objem bude prichádzať v poslednom štvrťroku tohto roka a v prvom štvrťroku 2023.
SPP podpísal diverzifikačnú zmluvu s ExxonMobil a nakúpi pre Slovensko skvapalnený plyn LNG
Ako zdôraznil premiér, Taliansko je dôležitým partnerom, keďže tam priteká alžírsky, líbyjský plyn, má dobré prepojenie na azerbajdžanský plyn a má tri LNG terminály.
Samotné zakontrahované množstvá zodpovedajú potrebám na nadchádzajúcu zimu. Podľa generálneho riaditeľa SPP Richarda Prokypčáka však zmluva znamená príležitosť aj na dodatočné množstvá v prípade, ak by bola odstávka zo strany Gazpromu.
LNG plyn je lacnejší než ruský
„Partnerstvá sú otvorené aj do budúcnosti. Plyn budeme potrebovať aj v lete, aj na plnenie zásobníkov,“ doplnil Prokypčák. Dôležité podľa neho je, že hlavný objemový problém pre nadchádzajúce zimné obdobie je vyriešený.
Ako ďalej dodal premiér Heger, Slovensko má dobrú infraštruktúru, treba zabezpečiť plyn, a budúcnosť bude v LNG plyne. Preto je dôležité uzatvárať takéto kontrakty.
„Máme zabezpečený nórsky plyn, ktorý prichádza cez Poľsko. Taktiež máme zabezpečené dodávky do chorvátskeho LNG terminálu. Teraz hovoríme o talianskom terminále. Takže vidíte, že Slovensko nezaháľalo za posledné mesiace a zabezpečovalo dostatok plynu,“ povedal Heger.
Problémom je cena, pričom práve ruský plyn je drahý. Skvapalnený LNG plyn je lacnejší. Premiér to považuje za dobrú vyhliadku na to, aby mohol byť lacnejšie dodaný občanom.