Francúzsky prezident Emmanuel Macron v piatok oznámil, že Francúzsko odstúpi od Zmluvy o energetickej charte (ECT).
Zmluva vstúpila do platnosti v roku 1998 na ochranu zahraničných investícií v energetickom sektore, klimatické mimovládne organizácie však tvrdia, že ju priemysel fosílnych palív využíva na právne napadnutie environmentálnych opatrení a vyzývajú signatárov na odstúpenie.
Odstúpenie je súčasť stratégie
„Dnes so znepokojením sledujem návrat nielen prechodových energií, ale aj uhľovodíkov a najviac znečisťujúcich fosílnych energií,“ povedal Macron s tým, že „odstúpenie od tejto zmluvy je súčasťou našej stratégie.“
Odborníci varujú pred energetickou chudobou, ktorá zasiahne množstvo domácností. Štát musí konať, zhodli sa
Od ECT už odstúpilo Taliansko a Španielsko s Holandskom oznámili podobné plány. Nemecké ministerstvo hospodárstva a klimatických opatrení pre agentúru AP tento týždeň uviedlo, že spolková vláda ešte nedospela k rozhodnutiu o ECT, ale „minister Robert Habeck opakovane vyjadril jeho kritický postoj“ k zmluve.
Zmluvu treba revidovať
Členské štáty Európskej únie sa v rámci politiky Zelenej dohody minulý rok dohodli, že zmluvu je potrebné revidovať, aby odradila od všetkých ďalších investícií do projektov energetickej infraštruktúry založenej na fosílnych palivách, „pokiaľ nie sú plne v súlade s ambicióznou, jasne definovanou cestou ku klimatickej neutralite“, v súlade s cieľmi Organizácie Spojených národov.
Nemecká energetická spoločnosť RWE využila ECT na začatie právnych krokov proti Holandsku, pričom tvrdí, že vláda neposkytla dostatočný čas a zdroje na prechod od uhlia. Prípad mohlo čiastočne motivovať rozhodnutie Holandska odstúpiť od zmluvy.