Firmy profitujúce zisky z fosílnych palív by mali platiť reparácie chudobným krajinám, žiadajú na klimatickej konferencii OSN

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Znečistenie, dym
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Premiér Antiguy a Barbudy sa v príhovore na 27. konferencii OSN o zmene klímy (COP27), ktorá sa koná v egyptskom Šarm aš-Šajchu, zameral na spoločnosti produkujúce fosílne palivá. Gaston Browne v mene svojej krajiny a ďalších malých ostrovných národov žiadal, aby tieto firmy, ktoré podľa jeho slov zarábajú tri miliardy dolárov denne, časť z týchto prostriedkov platili ako reparácie chudobným a zraniteľným krajinám zasiahnutým záplavami, suchami, búrkami a ďalšími klimatickými katastrofami.

Žiada zaplatiť škody

Zatiaľ čo oni zarábajú, planéta horí,“ skonštatoval Browne a dodal, že je „načase, aby boli tieto spoločnosti prinútené platiť zo svojich ziskov globálnu uhlíkovú daň“. „Nehanební producenti fosílnych palív profitujú z premrštených ziskov na úkor ľudskej civilizácie,“ uviedol ďalej predseda vlády malého ostrovného štátu v strednej Amerike.

Ak pritom podľa neho ostrovné krajiny nedokážu presadiť zavedenie globálnej dane zo ziskov z fosílnych palív, mali by sa pokúsiť prinútiť znečisťovateľov zaplatiť škody, ktoré spôsobili, s pomocou medzinárodných súdov.

Záväzky dodržiavajú len čiastočne

Browne tiež vyčítal nečinnosť medzinárodnému spoločenstvu, keď pripomenul, že sa koná už 27. klimatický samit.

Vlády a korporácie každý rok prichádzajú na COP, prezentujú veľkolepé vyhlásenia s vysokými záväzkami, no tieto záväzky len čiastočne dodržiavajú,“ poznamenal.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Gaston Browne
Firmy a inštitúcie Bezpečnostná rada OSN