Podľa premiéra Roberta Fica však zostane preprava plynu cez Slovensko zachovaná.
Slovensko je malá krajina, nevie ovplyvňovať také obrovské projekty ako je projekt plynovodu Nord Stream 2. „Slovensko nemá ako ovplyvniť rozhodnutia Nemecka a Ruska a ďalších krajín, ktoré sú v hre,“ povedal po rokovaní s ruským prezidentom Vladimirom Putinom slovenský premiér Robert Fico. Tvrdí ale, že preprava plynu cez Slovensko bude zachovaná. Na rokovaní o plynovode sa v delegácii za ruskú stranu zúčastnil aj šéf Gazpromu Aleksej Miller a za slovenskú stranu člen dozornej rady Eustreamu a nový spolumajiteľ SPP Daniel Křetinský.
Preprava bude zachovaná
„Ak Nord Stream 2 nebude, tak prepravná kapacita cez územie Slovenska zostane prakticky nedotknutá a ideme ďalej. Ak Nord Sream 2 bude, tak ma zaujíma, ako táto kapacita bude využitá. Toto bol jediný dôvod, pre ktorý som ja otváral tieto otázky,“ povedal premiér o hlavnom bode rokovania. „My robíme všetko preto, aby pri každom variante, ktorý príde, lebo sme malá krajina, nevieme ovplyvňovať takéto obrovské projekty, aby Slovensko svoju tranzitnú kapacitu nestratilo,“ povedal premiér s tým, že si myslí, že Slovensko obhájilo svoje národné záujmy.
Spoľahlivý ruský partner
„Slovensko podpísalo v roku 2015 veľmi dôležitú dohodu o rope. Je to veľmi zaujímavá a výhodná dohoda pre SR, preto v oblasti energií sa ukazuje, že spolupráca pokračuje veľmi dobre a v tomto duchu vnímame Ruskú federáciu ako spoľahlivého partnera, pokiaľ ide o dodávky energií pre Slovensko,“ povedal ďalej na margo energetiky Fico.
Môžme stratiť milióny
Premiér už pred rokovaním so šéfom Kramľa pripomenul, že plynové potrubie, ktoré ide cez Slovensko, má kapacitu takmer 100 miliárd metrov kubických plynu, momentálne ide cezeň približne 60 miliárd ročne. Ak by prestal cez Slovensko tiecť ruský plyn na západ, prídeme podľa premiéra ročne zhruba o 800 miliónov eur. „My sa preto nemôžeme pozerať na projekt Nord Stream 2 len tak nezaujato. Ak bude, a zdá sa, že je to viac realita ako nerealita, musíme sa na to pripraviť. Ako využijeme to potrubie, ktoré cez Slovensko ide, čo budeme robiť,“ povedal Fico s tým, že pokiaľ ide o tento plynovod, zaujíma ho iba jediné. „Či rúra, ktorá ide cez Slovensko, vyschne alebo nevyschne,“ zdôraznil.
Slovensko plynovod, ktorý má ísť do Nemecka severnou trasou popod Baltské more, považuje za ekonomicky nepotrebný a politicky škodlivý. Okrem Slovenska by na tranzitných poplatkoch prišla o peniaze aj Ukrajina, ktorá je od tranzitu plynu závislá.