Veľkou zaťažkávacou skúškou prešla v uplynulom týždni európska energetika. Slabý vietor vyradil z prevádzky veterné elektrárne, po západe slnka z bilancie vypadli aj fotovoltické elektrárne. Cena elektriny v Nemecku v stredu večer vyletela až na 820 eur za megawatthodinu, na českom trhu sa cena pohybovala od 488 do 707 eur/MWh. Informuje o tom portál ekonomickydenik.cz.
Nemci naštartovali dovoz
Uvedený portál kladie otázku, čo je možné vyčítať z dostupných údajov o tejto „minikríze“. Prekvapujúce bolo najmä správanie sa Nemecka, ktoré sa príliš neobťažovalo uviesť do chodu ďalšie uhoľné či plynové elektrárne.
„Namiesto toho Nemci naštartovali dovoz a začali nasávať energiu zo všetkých okolitých krajín s výnimkou deficitného Dánska a Poľska,“ konštatuje ekonomickydenik.cz. V stredu večer Nemci dovážali okolo 13-tisíc megawattov (MW) výkonu, vo štvrtok dopoludnia dokonca už 16-tisíc MW, a to hlavne z Francúzska.
Elektrina sa vrátila nad magickú hranicu. Analytik priblížil dôvody výrazného nárastu cien
K riešeniu tiesňovej situácie prispelo aj Česko. Tamojšie elektrárenské spoločnosti vykázali dobrú flexibilitu a zvýšili výkon uhoľných a plynových elektrární až na 75 percent inštalovanej kapacity.
V stredu večer Česko vyvážalo až 2800 MW výkonu, a to takmer výhradne do Nemecka. V sledovanom čase, teda v stredu o 17.00 hod., bolo Česko štvrtým najväčším exportérom elektriny po Francúzsku, Švédsku a Nórsku.
Slovensko už nie je deficitné
V čase bezvetria a bez slnečného svitu sa do výhody dostávajú krajiny, ktoré majú veľký výkon jadrových a vodných elektrární. Česká republika sa dostáva na trhu s elektrinou do „oportunistickej“ pozície.
Keď je to možné, dováža lacnú elektrinu z prebytkov, ktoré vytvárajú veterné a solárne elektrárne v Nemecku a v ostatnom období aj v Poľsku. Naopak v čase, keď výkon veterných elektrární a fotovoltiky klesá k nule, krajina dodáva výrazne drahšiu elektrinu do Nemecka, Poľska a Rakúska.
Viskupič sa obáva energetickej politiky, vláda musí zvažovať presnejšie cielenie pomoci
V minulosti vysoký export prebytkov elektriny na Slovensko sa prakticky skončil. Od spustenia nového 470-megawattového bloku v jadrovej elektrárni Mochovce Slovensko nie je deficitné, ale má výrobu a spotrebu elektriny v rovnováhe či v miernom prebytku, píše ekonomickydenik.cz.
V stredu, v čase „minikrízy“ na trhu s elektrinou, sa Slovensko pripojilo k exportérom a bolo v objeme vývozu elektriny na 7. mieste, dodal portál.