Európska komisia odkazuje novému potenciálnemu akcionárovi v Slovenských elektrárňach, že musí dodržať európsku legislatívu a direktívu Európskej únie o jadrovej bezpečnosti.
Už v tomto roku môžu Slovenské elektrárne dostať nového akcionára. Taliansky 66-percentný akcionár elektrární, spoločnosť Enel, totiž vážne uvažuje, že sa svojho podielu v slovenskom dominantnom výrobcovi elektriny zbaví. Predaj majoritného balíka akcií už malo odsúhlasiť aj vedenie talianskeho koncernu. Potom, ako informácia o možnom predaji elektrární uzrela svetlo sveta, začali úvahy, kto by mohol talianskeho investora nahradiť. Medzi najvážnejších kandidátov sa zaradila česká energetická skupina ČEZ a ruský Rosatom. Práve ruská firma vyvoláva vzhľadom na súčasnú geopolitickú situáciu v odbornej verejnosti obavy zo zvýšenia našej energetickej závislosti na Rusku. Európska komisia, možnú transakciu nechcela príliš komentovať, ale problém v tom zatiaľ nevidí.
Musia dodržať legislatívu
„Tieto komerčné záležitosti Európska komisia z princípu nekomentuje,“ povedala pre portál vEnergetike.sk tlačová hovorkyňa Generálneho riaditeľstva komisie pre energetickú politiku (DG Energy) Nicole Bockstaller. Podľa nej však musí nový potenciálny akcionár dodržať európsku legislatívu.“V každom prípade fúzie a konkurenčné pravidlá v Európskej únii musia byť rešpektované rovnako ako európska legislatíva v oblasti jadrovej energetiky, konkrétne direktíva Európskej únie o jadrovej bezpečnosti,“ konštatovala Bockstaller.
Štát nemusí mlčať
Aj keď rozhodnutie Enelu odísť zo Slovenska štát asi nijako nezmení, do predaja môže hovoriť. Ešte bývalý minister hospodárstva Tomáš Malatinský pred novinármi povedal, že štát ako 34-percentný akcionár Slovenských elektrární má tri možnosti ako ovplyvniť predaj majoritného podielu. Štát má v prvom rade predkupné právo na akcie. Taktiež sa môže s Talianmi dohodnúť na spoločnom odpredaju celých elektrární, a môže na valnom zhromaždení odsúhlasiť či neodsúhlasiť predaj akcií novému akcionárovi. Štát tak viac či menej môže o svojom novom partnerovi v elektrárňach rozhodovať.
Chcú predať so ziskom
Taliansky Enel vstúpil do Slovenských elektrární v apríli 2006. Čiže ak predá svoj podiel už v tomto alebo nasledujúcom roku, desaťročnicu na Slovensku oslavovať už nebude. V privatizačnom tendri preskočili ČEZ a ruskú firmu JSC RAO UES International. Za 66-percentný podiel zaplatili Taliani necelých 840 miliónov eur. Je evidentné, že elektrárne by chceli predať so ziskom. Koľko budú za elektrárne pýtať zatiaľ nie je isté, avšak predaj podielu v slovenskom výrobcovi elektriny a rumunských aktív by im malo podľa ich odhadov vyniesť minimálne 4,4 miliárd eur.