Vysoký potenciál pre ťažbu plynu, prebiehajúce reformy v domácom energetickom sektore a pokračujúca normalizácia vzťahov so Západom znamenajú, že Irán je možnou alternatívou voči Rusku, konštatuje sa v dokumente pripravenom pre EÚ po ruskej anexii Krymu.
Európska únia zvyšuje naliehavosť plánu na dovoz zemného plynu z Iránu, keďže vzťahy s Teheránom sa uvoľňujú, kým vzťahy s Ruskom, ktoré je hlavným dodávateľom plynu do EÚ, sa ochladzujú. Povedal to pre agentúru Reuters zdroj z Európskej komisie (EK), ktorý je zapojený do tvorby energetickej stratégie EÚ. „Iránsky plyn by mohol prichádzať do Európy celkom ľahko a okrem toho medzi Teheránom a Západom je z politického hľadiska jasné zbližovanie,“ konštatoval zdroj.
Rusko je v súčasnosti najväčším dodávateľom zemného plynu do Európy a pokrýva tretinu európskeho dopytu v hodnote 80 mld. USD ročne. Keďže EÚ pre konflikt na Ukrajine uvalila sankcie voči Moskve, zvýšilo to nutnosť hľadať plyn inde. Irán má druhé najväčšie ložiská plynu na svete po Rusku. „Vysoký potenciál pre ťažbu plynu, prebiehajúce reformy v domácom energetickom sektore a pokračujúca normalizácia vzťahov so Západom znamenajú, že Irán je možnou alternatívou voči Rusku,“ konštatuje sa v dokumente pripravenom pre EÚ po ruskej anexii Krymu.
Irán má tiež veľký záujem predávať plyn. „Irán môže byť bezpečným energetickým centrom pre Európu,“ povedal iránsky prezident Hassan Rúhání v stredu v New Yorku rakúskemu prezidentovi Heinzovi Fischerovi. Nezávislé štúdie realizovateľnosti ukazujú, že Irán by mohol do začiatku 20. rokov tohto storočia do Turecka a Európy dodávať 10 až 20 mld. kubických metrov plynu ročne.