Energetická kríza ponúka okrem bezprostredných rizík aj nové investičné príležitosti, najmä v oblastiach zlepšovania energetickej efektívnosti a ekologickej transformácie. Ako ďalej konštatuje makroanalytik VÚB banky Zdenko Štefanides, priestor v oboch týchto sférach je pritom obrovský.
Prechod na obnoviteľné zdroje
V energetickej efektívnosti musí Slovensko urobiť oveľa viac ako doteraz. Jeho aktuálny dlhodobý plán stanovuje cieľ 30,3 % úspory energie do roku 2030. Ekvivalentný cieľ Európskej únie 32,5 % sa medzitým zvýšil na 40 % v pláne REPowerEU prijatom po ruskej invázii na Ukrajinu.
Europoslanci chcú podporiť zavádzanie obnoviteľných zdrojov energie, urýchľujú povolenia a žiadajú zapojiť verejnosť
Obrovská medzera je podľa analytika aj v ambíciách Slovenska v oblasti obnoviteľnej energie. Najaktuálnejším cieľom únie je mať do roku 2030 podiel obnoviteľných zdrojov v energetickom mixe na úrovni 45 %, čo je viac ako dvojnásobok súčasnej úrovne.
Viac investícií do obnoviteľných zdrojov chce až 82 percent ľudí. Finančná podpora má závisieť od príjmov domácností
„Pre porovnanie, na Slovensku je podiel obnoviteľných zdrojov len 17 % a donedávna bolo cieľom dostať sa na úroveň maximálne 23 až 24 % do roku 2030. To sa teraz jednoznačne zmení, keďže energetická transformácia sa okrem environmentálnej a klimatickej témy stala aj kľúčovou otázkou bezpečnosti a strategickej autonómie,“ uvádza.
Rana pre podniky
Jednoznačne najviac zasiahnuté rastúcimi cenami energie sú pritom priemyselné podniky, pretože sú ich veľkými užívateľmi a nakupujú ich na voľnom trhu. Vzhľadom na to, že náklady na elektrinu a plyn dosahujú niekoľkonásobok úrovne spred roka, niektoré spoločnosti už boli nútené zastaviť výrobu a mnohé ďalšie naznačujú, že tak budú musieť urobiť v nadchádzajúcom roku, ak by zlyhala sľúbená pomoc od štátu.
Obnoviteľné zdroje vstúpili do fázy mimoriadne rýchleho rastu. Kedy by mohli nahradiť uhlie ako hlavný zdroj elektriny?
S vyššími nákladmi na energie zápasia aj služby. Doteraz sa im väčšinu z nich podarilo preniesť na spotrebiteľov, to sa však zmení v roku 2023, keď domácnosti vyčerpajú svoje úspory a budú tak mať menej prostriedkov.