Voľnejšie požiadavky na energetickú hospodárnosť budov by mohli znemožniť dosiahnuť klimatickú neutralitu v roku 2050. Upozorňuje na to platforma Budovy pre budúcnosť (BPB) v súvislosti s návrhom zmeny vyhlášky Ministerstva dopravy a výstavby SR (MDV) k zákonu o energetickej hospodárnosti budov.
Organizácia v pondelok informovala v tlačovej správe, že od rezortu dopravy očakáva, že návrh vyhlášky jasne vysvetlí, v opačnom prípade by ho malo stiahnuť. Ministerstvo dopravy navrhuje uvoľniť požiadavky na energetickú hospodárnosť budov až o 40 percent.
Rezorty s návrhom nesúhlasia
Zásadné pripomienky k tomuto návrhu okrem BPB zaslali aj viaceré rezorty, vrátane úradu vlády a ministerstva životného prostredia, ale aj Únia miest Slovenska. Návrhu vyčítajú nedostatočné zdôvodnenie a posúdenie jeho vplyvov, absenciu spolupráce s odbornou a laickou verejnosťou na jeho príprave a ohrozenie klimatických cieľov krajiny.
Slovenské domácnosti s nízkym príjmom sa dočkajú pomoci, štát chystá novú koncepciu energetickej chudoby
Ministerstvo školstva vyjadrilo obavu o vplyv zmeny na čerpanie štrukturálnych fondov Európskej únie pri rozbehnutých projektoch výstavby a obnovy školských budov.
Všetky pripomienkujúce rezorty upozorňujú na potrebu posúdiť vplyvy návrhu podľa aktuálne platnej metodiky. Medzirezortné pripomienkové konanie k návrhu na zmenu spomínanej vyhlášky sa skončilo v piatok 27. augusta.
Novela mení podmienky hospodárskej súťaže
„Výsledkom novely bude potenciálne zvýšenie spotreby energie vo všetkých nových a mnohých obnovovaných budovách v porovnaní s nulovým variantom podľa súčasného znenia vyhlášky. To sa prejaví na rozpočte verejnej správy aj na rozpočtoch domácností zvýšenými výdavkami na energie,“ uviedla riaditeľka BPB Katarína Nikodemová.
Upraví sa zákon o energetickej hospodárnosti budov? Doležalovo ministerstvo chce zjemnenie požiadaviek
Výsledkom novely podľa nej budú aj potenciálne vyššie emisie skleníkových plynov, tie bude musieť Slovensko v záujme plnenia svojich záväzkov kompenzovať zvýšenými výdavkami na znižovanie emisií v iných sektoroch.
„Rovnako negatívny je vplyv navrhovanej novely na podnikateľské prostredie, kde investori stavajúci budovy v triede A0 podľa súčasných požiadaviek vyhlášky budú negatívne diskriminovaní oproti investorom stavajúcim budovy v rovnakej triede A0 po prípadnom zavedení predloženej novely do praxe,“ podotkla Nikodemová s tým, že novela prakticky mení podmienky hospodárskej súťaže na trhu.