Vo východoslovenských Vojanoch a v hornonitrianskych Novákoch ešte donedávna kraľovalo uhlie. Tepelné elektrárne v týchto dvoch slovenských obciach vyrábali elektrinu pomoc viac či menej kvalitného uhlia. Slovenské elektrárne však v oboch elektrárňach nedávno ukončili výrobu elektrickej energie z uhlia.
V Novákoch v decembri 2023 a vo Vojanoch v marci 2024. O niekoľko rokov by sa v lokalitách tepelných elektrární v Novákoch a vo Vojanoch mohlo usadiť jadro budúcnosti. Slovensko by tak ešte zvýšilo svoju povesť jadrovej veľmoci v Európe.
Päťmiliónový grant
Ako uviedla pre portál SITA ENERGETIKA hovorkyňa Slovenských elektrární Oľga Baková, obe spomínané lokality sú súčasťou pripravovanej štúdie realizovateľnosti, ktorá analyzuje potenciál lokalít na výstavbu malých modulárnych reaktorov. To, že Slovensko sa pustilo do projektov malých modulárnych reaktorov s veľkou chuťou, dokazujú aj ostatné kroky vlády či najväčších slovenských energetických firiem.
Čaká slovenské domácnosti drahšia elektrina? Elektrárne chcú dodržať svoj sľub
Naposledy získalo Slovensko grant vo výške 5 miliónov amerických dolárov na podporu aktivít k rozhodnutiu výstavby malých modulárnych reaktorov v rámci ďalšieho projektu NEXT. Ten je v rámci ďalšej iniciatívy USA zameraný na podporu a zavádzanie jadrových programov, inovácií, ako aj výmenu skúseností prostredníctvom spolupráce s akademickým sektorom.
Ďalší rozvoj zavádzania technológií
Jeho aktivity tiež môžu prispieť k ďalšiemu rozvoju zavádzania technológií malých modulárnych projektov a ich možnosti umiestnenia v lokalitách bývalých uhoľných elektrárňach, čo je predmetom analýz v rámci projektu PHOENIX, prostredníctvom ktorého Slovenská republika v uplynulom období už úspešne získala grant na prefinancovanie štúdie uskutočniteľnosti malých modulárnych projektov na Slovensku vo výške 2 miliónov dolárov.
„Dopyt po elektrine bude rásť. Malé modulárne reaktory nemajú nahradiť naše existujúce jadrové zdroje, ktoré bezpečne, spoľahlivo a bez priamych emisií oxidu uhličitého pokrývajú väčšinu spotreby na Slovensku. Malé modulárne projekty majú byť doplnkom energetického mixu pre energetickú sebestačnosť krajiny v budúcnosti. Grant, ktorý sme získali v medzinárodnej konkurencii, je skvelá správa. Dáva nám možnosti akcelerovať prípravy projektov, ktoré sú dôležité pre úspech našej energetickej transformácie,“ povedal pri tejto príležitosti predseda predstavenstva Slovenských elektrární Branislav Strýček.
Ukončovanie prevádzky uhoľných elektrární
Do medzinárodnej súťaže o získanie podpory pre ďalšie aktivity súvisiacich so zavádzaním nových jadrových technológií, a to najmä malých modulárnych reaktorov, sa prihlásila Slovenská republika v zastúpení Ministerstva hospodárstva SR a v spolupráci so Slovenskými elektrárňami, a. s., Slovenskou technickou univerzitou (STÚ), Úradom pre jadrový dozor (ÚJD) SR, Slovenskou elektrizačnou a prenosovej sústavy (SEPS), a. s., VUJE, a. s. a U. S. Steel Košice, a. s.
Bohunická jadrová elektráreň oslavuje 40 rokov, vyrobila už 260 terawatthodín elektriny
Vo Vojanoch a v Novákoch momentálne prebiehajú procesy súvisiace s ukončovaním prevádzky uhoľných elektrární a procesy súvisiace s uvádzaním do neškodného stavu najmä z pohľadu životného prostredia a bezpečnosti.
„V elektrárni Vojany pokračujeme vo výrobe a dodávke elektrickej energie z existujúcej fotovoltickej elektrárne, využívaná je i železničná infraštruktúra. V Novákoch pripravujeme veľké batériové úložiská (výkon 12 a 24 megawattov) a posudzujeme možnosť produkcie obnoviteľného vodíka pre lokálnu spotrebu,“ konštatovala Baková.