Podľa analýzy spoločnosti Coface využívanie plynu v energetike by sa však mohlo v budúcnosti znižovať, nahradiť by ho mohli obnoviteľné zdroje.
Trh so zemným plynom prekvitá a v strednodobom horizonte ešte porastie. Uvádza to v analýze nadnárodná spoločnosť Coface, ktorá pôsobí v poistení pohľadávok firiem a v oblasti manažovania ich kreditného rizika. „Dopyt po zemnom plyne bude aj naďalej rásť, najmä v dôsledku nárastu dopytu v Ázii, predovšetkým v Číne, kde politika „Blue Sky“ stanovuje prísne ciele v oblasti kvality ovzdušia a povinný prechod z uhlia na plyn,“ podotýka v analýze Coface.
Podľa Medzinárodnej energetickej agentúry zaznamenal zemný plyn od roku 2006 spomedzi všetkých fosílnych palív najvyšší rast spotreby. Plyn je zo strany energetikov uznávaný ako vhodný prostriedok na výrobu energie pre jeho dostatočnosť a nižšie znečistenia ovzdušia v porovnaní s ostatnými fosílnymi palivami. V porovnaní s uhlím napríklad produkuje zemný plyn o 40 % menej oxidu uhličitého, tuhých častíc, oxidu siričitého a oxidov dusíka. Zemný plyn je tak najčastejšie používaným zdrojom energie na doplnenie obnoviteľných zdrojov energie, ako sú solárne panely a veterné elektrárne. „Dôvodom je najmä výpadok dodávok takejto energie, kde práve plyn dokáže byť spoľahlivou zálohou a rýchlym náhradným zdrojom,“ spresňuje Coface.
Zemný plyn je tiež pevnou súčasťou priemyselných procesov, najmä ako surovina pre petrochemické produkty a to cez etánovú cestu. „Zemný plyn a príbuzné kvapaliny predstavujú približne 29 % všetkých fosílnych palív používaných v chemickom priemysle,“ dodala spoločnosť Coface.
Podľa analýzy spoločnosti Coface využívanie plynu v energetike by sa však mohlo v budúcnosti znižovať. „Trh sa rýchlo vyvíja a obnoviteľné zdroje energie sa postupne stávajú populárnymi a ekonomicky životaschopnými alternatívami fosílnych palív,“ konštatuje firma v analýze.
Obnoviteľné energie sú v súčasnosti cenovo dostupnejšie ako iné zdroje energií. Podľa najnovšej analýzy nákladov na energiu medzinárodnej finančnej spoločnosti Lazard je nedotovaná veterná energia už konkurencieschopná s najlacnejšou metódou výroby elektrickej energie zo zemného plynu. „Nemalo by sa tiež zabúdať, že ceny zemného plynu sú veľmi volatilné, čo spôsobuje neistotu v rozhodovacom procese,“ uzavrela firma Coface vo svojej analýze.