Spoločnosť Západoslovenská energetika v súčasnosti eviduje viac ako šesť tisíc záujemcov zo všetkých regiónoch Slovenska.
Záujem slovenských domácností o podporu na kúpu a inštaláciu malých obnoviteľných zdrojov energií (OZE) rastie. Spoločnosť Západoslovenská energetika (ZSE) v súčasnosti eviduje viac ako šesť tisíc záujemcov zo všetkých regiónov Slovenska. Západoslovenskí energetici evidujú najväčší záujem z Nitrianskeho a Trnavského kraja. Zákazníci majú jednoznačne najväčší záujem o fotovoltické riešenia na výrobu elektriny a o riešenia pre solárny ohrev vody.
Celoslovenský prieskum
Spoločnosť ZSE si nechala vypracovať na vzorke dvoch tisíc domácností celoslovenský prieskum. Podľa neho miera reálneho využívania malých obnoviteľných zdrojov v domácnostiach je veľmi nízka napriek tomu, že základné povedomie o týchto technológiách je pomerne vysoké. „Pokiaľ solárne kolektory ako najrozšírenejšiu formu obnoviteľných zdrojov v domácnostiach pozná vyše 50 % domácností, reálnu skúsenosť s ich využívaním má menej ako desatina z tohto počtu,“ uviedol odborník ZSE na obnoviteľné zdroje energií Marek Tomeš.
Chcú inteligentné zariadenia
Slovenské domácnosti pri zvažovaní investície do energetickej efektívnosti podľa prieskumu reagujú predovšetkým na možnosť úspor pri svietení, spotrebe domácich spotrebičov a kúrení. Najväčší záujem majú o inteligentné termostaty, inteligentné osvetlenie a inteligentné zásuvky, ktoré zaujali takmer polovicu opýtaných.
Malá znalosť špecifík technológií
Aj napriek relatívne dobrému všeobecnému povedomiu o možnostiach využitia obnoviteľných zdrojov pre domácnosti sa podľa ZSE ukazuje ako jedna z najväčších bariér skutočného využitia nedostatočná znalosť špecifík jednotlivých technológií. „Zákazníci si neuvedomujú, že napríklad pri fotovoltickom riešení je potrebná výrazne väčšia úžitková plocha ako pri solárnych paneloch. Ďalšou otvorenou otázkou, ktorá u zákazníkov rezonuje, je momentálna neistota ohľadom náročnosti procesu, zásahov a zmien do konštrukcie stavby a v neposlednom rade tiež finančná náročnosť,“ konštatoval Tomeš.
Stále prípravná fáza
Aktuálne je národný projekt Zelená domácnostiam stále len v prípravnej fáze. Domácnosti tak ešte nemôžu žiadať o podporu. Energetická agentúra predpokladá, že s podporou kúpy malých obnoviteľných zdrojov energií by sa malo začať niekedy v jeseni tohto roka. Podmienkou spustenia národného projektu je okrem vytvorenia zoznamu zariadení aj vytvorenie zoznamu zhotoviteľov, ktorí sa zaviažu dodržiavať zmluvné podmienky pri inštalácii podporených zariadení, ako aj pri preplácaní poukážok. Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) už zverejnila zoznam prvých malých obnoviteľných zdrojov energií, na ktoré bude poskytovať štátnu podporu. Sú medzi nimi predovšetkým solárne kolektory a fotovoltické panely, menšiu časť tvoria tepelné čerpadlá a kotly na biomasu.
Od slnečných elektrární po veterné turbíny
Energetická agentúra na začiatok vyčlení na podporu 45 miliónov eur. Vďaka tomu by malo byť v slovenských domácnostiach nainštalovaných viac ako 15-tisíc systémov na využívanie obnoviteľných zdrojov energie. Domácnosti budú môcť žiadať podporu na výrobu elektriny s výkonom do 10 kilowattov, ako sú fotovoltické panely a veterné turbíny. Podporu môžu Slováci využiť aj na slnečné kolektory, kotly na biomasu či tepelné čerpadlá.
Vďaka eurofondom a štátnemu rozpočtu
Celková výška podpory na inštaláciu malých zariadení obnoviteľných zdrojov zostáva naďalej na úrovni pôvodných 115 miliónov eur. Z európskych zdrojov pôjde z Operačného programu Kvalita životného prostredia, ktorý riadi Ministerstvo životného prostredia SR, 100 miliónov eur, zvyšok sa vykryje zo štátneho rozpočtu. Podpora inštalácie zariadení bude možná do konca roka 2020 alebo do vyčerpania prostriedkov.