Domácnosti by nemali odkladať inštaláciu malého OZE

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Energetická efektívnosť OZE
Ilustračné foto freedigitalphotos.net

Slovenská inovačná a energetická agentúra zatiaľ schválila preplatenie poukážok na kúpu a inštaláciu malého obnoviteľného zdroja v hodnote osem miliónov eur.

V slovenských domácnostiach by sa malo vďaka štátnej podpore nainštalovať viac ako 3 200 malých obnoviteľných zdrojov energií (OZE). Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) zatiaľ schválila preplatenie poukážok na kúpu a inštaláciu malého obnoviteľného zdroja v hodnote osem miliónov eur.

Pozor na termíny

Doteraz však agentúra zhotoviteľom preplatila poukážky v celkovej hodnote vyše 600 tisíc eur. „Z počtu podávaných žiadostí v posledných dňoch vyplýva, že inštalácie sa rozbehli, ale určite by to mohlo byť oveľa intenzívnejšie. Podľa počtu predložených žiadostí o preplatenie je dokončených len 13 percent z plánovaných inštalácií s platnými poukážkami,“ uviedla generálna riaditeľka SIEA Svetlana Gavorová. Platnosť doteraz vydaných poukážok končí začiatkom júna. Domácnostiam sa tak podľa Gavorovej neoplatí odkladať inštaláciu malého obnoviteľného zdroja na poslednú chvíľu. „Pripravujú sa ďalšie kolá a zhotovitelia môžu byť začiatkom leta veľmi vyťažení,“ upozornila Gavorová. Najviac doručených žiadostí k platným poukážkam sa týka slnečných kolektorov a fotovoltických panelov. „Je to prirodzené, keďže pre tieto zariadenia bolo vydaných najviac zmlúv,“ konštatovala Gavorová.

Maximálne 50 percent

Celkovo agentúra v prvom a druhom kole vydala 4 699 poukážok v hodnote viac ako 10 miliónov eur. Takmer tisíc poukážok však zostalo nevyužitých. Príspevok na inštaláciu slnečných kolektorov, fotovoltických panelov, tepelných čerpadiel a kotlov na biomasu pokrýva v priemere 30 a maximálne 50 percent z celkových oprávnených výdavkov na zariadenie.

Celková výška podpory na inštaláciu malých zariadení obnoviteľných zdrojov bude na úrovni pôvodných 115 miliónov eur. Z európskych zdrojov pôjde z Operačného programu Kvalita životného prostredia 100 miliónov eur, zvyšok sa vykryje zo štátneho rozpočtu. Podpora inštalácie zariadení bude možná do konca roka 2020 alebo do vyčerpania prostriedkov. Národný projekt Zelená domácnostiam pripravuje SIEA v rámci Operačného programu Kvalita životného prostredia, ktorý riadi Ministerstvo životného prostredia SR.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SIEA Slovenská inovačná a energetická agentúra