Domáce slnečné elektrárne vraj pomôžu aj s prácou

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Slnečná energia solárny panel kolektor OZE
Ilustračné foto. wikimedia.org (ChNPP)

Už čoskoro budeme môcť žiadať štát o dotáciu na inštaláciu domových slnečných kolektorov, veterných turbín, kotlov na biomasu, či na tepelné čerpadlá s výkonom do desať kilowattov.

Slnečné elektrárne montované na strechách domov, či obytných domov by mali priniesť tisíce nových pracovných miest. Myslí si to Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu (SAPI). „Inštalácia nových fotovoltických zdrojov vytvorí tisícky pracovných príležitostí. Napríklad v Nemecku v tejto oblasti pracuje okolo 370 tisíc zamestnancov. Tomuto počtu by na Slovensku zodpovedalo okolo 25 tisíc ľudí, aj keď podiel obnoviteľných zdrojov je na Slovensku oproti Nemecku nižší,“ povedal zástupca riaditeľky SAPI Pavel Šimon.

Eurofondová podpora

Inštalácia domácich slnečných elektrární by sa mala v najbližšom období rozrásť. Štát totiž plánuje inštaláciu domových elektrární vďaka eurofondom finančne podporiť. Podmienky, ako čerpať dotácie z eurofondov na inštaláciu malých obnoviteľných zdrojov, zatiaľ nie sú známe. Čaká sa na schválenie príslušného operačného programu pod názvom Kvalita životného prostredia. Až po schválení operačného programu bude možné stanoviť harmonogram prvej výzvy a podrobnosti, za ktorých bude príspevok určený pre domácnosti.

Zatiaľ neznáme pravidlá

V súčasnosti nie je známa ani definitívna výška dotácie, ktorú štát poskytne domácnosti. Kancelária podpredsedu vlády Ľubomíra Vážneho však sľubuje, že výška príspevku bude nastavená tak, aby bola celková návratnosť investície približne v horizonte 7 až 8 rokov. Isté je len to, že na podporu inštalácie slnečných kolektorov, veterných turbín, kotlov na biomasu, či na tepelné čerpadlá s výkonom do desať kilowattov pôjde do roku 2020 z eurofondov celkovo 100 miliónov eur.

Predstavy podpredsedu vlády

Podpredseda vlády pre investície Ľubomír Vážny, ktorý vo vláde presadil koncepciu rozvoja malých obnoviteľných zdrojov, si vie predstaviť výšku podpory na úrovni zhruba 1 500 eur. Nainštalovanie dvoj až trojkilowattového zariadenia si pritom dnes vyžaduje od štyroch do päťtisíc eur. Podpredseda vlády Vážny pri prijímaní jeho koncepcie predpokladal, že do roku 2020 by sa malo na Slovensku nainštalovať takmer 68 tisíc dvojkilowattových obnoviteľných zdrojov a necelých tritisíc desaťkilowattových zdrojov. Vyrobiť by mali ročne viac ako 163 tisíc megawatthodín energií.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať